De store virksomheder kom stærkt gennem 2024 og tror på vækst i år
På trods af stigende modvind på aktiemarkederne er stemningen hos de største børsnoterede virksomheder god. Hos knapt halvdelen overgik resultaterne i 2024-regnskabet de forventninger, de satte ved årets start. Og størstedelen forventer, at de flotte resultater kan fastholdes eller forbedres yderligere i 2025.
Selv om 2024 var præget af voksende global usikkerhed, har de største danske virksomheder mere end indfriet de forventninger til året, de satte ved årets start. Blandt de 50 største børsnoterede virksomheder i Danmark, leverede de 24 (svarende til 48 pct.) resultater, der overgik de forventninger, de satte ved årets start. Andre 21 virksomheder indfriede de forventninger, de satte, mens kun fem virksomheder ikke levede op til forventningerne.

Anm.: Figuren viser opfyldelsen i 2024-årsregnskabet af de forventninger, virksomheden satte i det forrige årsregnskab.
Kilde: Virksomhedernes årsregnskaber
De ti finansielle virksomheder, f.eks. banker og forsikringsselskaber, på top 50-listen, har alle som minimum indfriet forventningerne til 2024 og trækker dermed den samlede top 50 op. Bankerne gik ind til 2024 med forventninger om en svag vækst i dansk økonomi, der siden viste sig at blive højere end ventet.
Blandt de ikke-finansielle virksomheder, f.eks. industri- og transportvirksomheder er billedet næsten lige så positivt som i finanssektoren. De ikke-finansielle virksomheder udgør 40 af de 50 største børsnoterede virksomheder i Danmark, og 17 af dem, svarende til 43 pct., overgik de forventninger, de satte ved årets start.
En af de større virksomheder, der langt overgik forventningerne ved årets start, er A. P. Møller-Mærsk, der ved årets start forventede en EBITDA på 1-6 mia. dollars. Da årsregnskabet landede, lød den faktiske EBITDA på 12,1 mia. dollars. Mærsks resultat er løftet som følge af både stigende fragtmængder samt højere fragtrater oven på omlægningen af fragtruterne fra Det Røde Hav til syd om Afrika.
Også Pandora afsluttede 2024 bedre end forventet. Pandora realiserede en organisk omsætningsvækst på 13 pct., hvor forventningen ved årets begyndelse lå på 6-9 pct. Den positive udvikling tilskrives blandt andet udviklingen af virksomhedens brand med udrulning af flere butikker og iværksættelsen af nye marketingkampagner.
En af de lidt mindre virksomheder, der leverede et solidt 2024, er biotek-virksomheden Gubra, der takket være en solid fremgang inden for kontrakt-forskning leverede en organisk omsætningsvækst på 31 pct. mod en forventning om 10-15 pct. ved årets start.
Forventningerne til 2025 hæves yderligere
Selv om der i kraft af den geopolitiske situation og særligt udsigten til en amerikansk handelskrig er ekstraordinært stor usikkerhed om økonomien i de kommende år, har mange virksomheder hævet forventningerne til 2025 yderligere. Halvdelen af top 50-virksomhederne forventer, at de i 2025 vil præstere endnu bedre end i 2024, mens en femtedel forventer at klare sig uændret i 2025 i forhold til 2024.

Anm.: En del virksomheder opgiver forventningerne som vækstrater. En forventning om positiv vækst i både øvre og nedre del af forventningsintervallet tolkes sådan, at 2025 ventes bedre end 2024. En forventning om positiv vækst i øvre og negativ vækst i nedre del af intervallet tolkes sådan, at 2025 ventes uændret i forhold til 2024.
Kilde: Virksomhedernes årsregnskaber
Optimismen for 2025 ses særligt hos de ikke-finansielle virksomheder. I denne gruppe forventer 64 pct., at de vil præstere bedre i 2025, end de gjorde i 2024. Mange af virksomhederne understreger dog, at forventningerne bygger på, at der ikke sker væsentlige makroøkonomiske eller handelspolitiske forandringer. Det er endnu uvist, hvordan de seneste amerikanske toldmeldinger vil påvirke virksomhedernes forventninger til året. Blandt de 10 finansielle virksomheder på top 50-listen er der omvendt ingen, der har højere forventninger til 2025, end hvad de realiserede i 2024. Finanssektorens lidt mere konservative forventninger til 2025 skyldes særligt forventningen om flere rentenedsættelser, hvoraf Nationalbanken allerede har sænket renten to gange siden nytår.
Danmarks største virksomhed målt på markedsværdi, Novo Nordisk, venter ifølge deres årsregnskab en vækst i omsætningen på mellem 16 og 24 pct. i 2025. Blandt de virksomheder, der opgiver forventninger til omsætningen, er det dermed Novo Nordisk, der har højest forventninger, selv om de er lidt lavere end de 26 pct., Novos omsætning voksede med i 2024. Forventningerne afspejler fortsat vækst i virksomhedens GLP-1-præparater mod diabetes og overvægt. I sine forventninger understreger Novo Nordisk dog, at de forudsætter, at der ikke sker økonomisk-politiske ændringer af væsentlig betydning for virksomhedens forretningsbetingelser i 2025. Forstyrrelser i forsyningskæder samt ændringer i told- og skattelovgivning fremhæves som faktorer, der kan påvirke virksomhedens udsigter.
Den næststørste virksomhed, DSV, forventer et resultat på niveau med 2024, når der ses bort fra virksomhedens opkøb af tyske DB Schenker. Forventningen afspejler en forventning om moderat vækst i den globale økonomi. Også DSV adresserer dog, at den globale, makroøkonomiske og handelspolitiske situation er usikker, og at pludselige skift i eksempelvis toldsatser kan påvirke virksomhedens vækstudsigter.
En anden af de større virksomheder, der forventer fremgang i 2025, er Ørsted. Ørsted leverede i 2024 en EBITDA på 24,8 mia. kr., som i 2025 ventes at vokse til mellem 25 og 28 mia. kr. Forventningen om fremgang hos Ørsted tilskrives blandt andet øget strømproduktion fra virksomhedens havvindmølleparker.
Lidt mere negative er rederierne på top 50-listen. Pessimismen blandt rederierne kan overordnet tilskrives de lave fragtrater ved indgangen til 2025. Både Torm, Norden og DFDS forventer således tilbagegang i deres indtjeningsmål i 2025 sammenlignet med 2024. Også Mærsk, der som nævnt langt overgik forventningerne til 2024, venter en lidt lavere EBITDA i 2025 end i 2024. Rederiernes forventninger er naturligt forbundet med særlig usikkerhed om den handelspolitiske udvikling, ligesom usikkerhed om mu-ligheden for sejlads gennem Suez-kanalen også skaber usikkerhed om den globale containerefterspørgsel.
Virksomhedernes præstationer i 2024 er i nogen grad med til at forme
forventningerne til 2025, så der er en lidt større konservatisme om resultaterne for 2025 blandt de virksomheder, der overgik forventningerne til 2024. Omvendt er den gruppe af virksomheder, der klarerede sig ringere end ventet i 2024, alt i alt optimistiske om, at de vil klare sig bedre igen i 2025.

Anm.: Figuren udelader en enkelt virksomhed på grund af valutaskift fra 2024-regnskabet til 2025-forventningerne.
Kilde: Virksomhedernes årsregnskaber
Blandt de virksomheder, der overgik forventningerne til 2024, har en tredjedel således skruet ned for forventningerne til 2025. Blandt dem, der indfriede forventningerne, er det blot en fjerdedel, der har skruet ned for forventningerne, og kun én af de fem virksomheder, der ikke opfyldte forventningerne i 2024, har skruet yderligere ned for forventningerne til 2025.
De virksomheder, der har skruet op for forventningerne til 2025, er omvendt overrepræsenterede blandt de virksomheder, der ikke nåede deres mål for 2024. Tre af de fem virksomheder (60 pct.), der ikke opfyldte forventningerne til 2024, venter således fremgang i 2025. Blandt de virksomheder, der overgik forventningerne til 2024, er det kun knapt halvdelen, der forventer, at fremgangen fortsætter i 2025.
Aktiemarkederne deler ikke helt virksomhedernes optimisme
De positive udsigter hos virksomhederne står i nogen grad i kontrast til
udviklingen på aktiemarkedet. C25-indekset steg gennem de første måneder af 2024, men har siden sommeren været faldende. Samlet lå indekset derfor 2,4 pct. lavere ved udgangen af 2024 end ved udgangen af 2023. I løbet af 2025 er indekset faldet yderligere. Aktiemarkederne reagerer i langt højere grad end virksomhedernes egne forventninger på enkeltbegivenheder, der påvirker virksomhedernes vækstudsigter. Det gælder også begivenheder, som ikke indtræffer med sikkerhed eller hvor påvirkningen er ukendt.
C25-indekset følger i udgangspunktet 25 af de største virksomheder på den danske børs og omfatter dermed ikke alle de virksomheder, som denne analyse dækker. Desuden afspejler vægtene i indekset i nogen grad de underliggende virksomheders markedsværdi. De to virksomheder med størst vægt i C25-indekset, Novo Nordisk og DSV, levede begge op til forventningerne til 2024 uden at overgå dem. Forventninger til fremtidig indtjening – også efter 2025 – i de største virksomheder kan derfor hurtigt påvirke udviklingen i C25-indekset og skygge for positive forventninger i de lidt mindre virksomheder.

Kilde: Macrobond
Sådan har vi gjort
Denne analyse bygger på årsrapporter fra de 50 største børsnoterede danske virksomheder målt på markedsværdi, som opgiver relevante forventninger til 2024 samt 2025 i deres regnskaber. Tre virksomheder er sorteret fra, da de ikke opgiver forventningsmål, der er egnede til sammenligning med andre virksomheder (Zealand Pharma A/S, Tryg A/S og UIE A/S).
Markedsværdien er opgjort ved børsluk den 31. marts 2025, hvor den sidste årsrapport blev offentliggjort tidligere samme dag.
Forventningerne kan bygge på omsætning eller driftsresultater (EBITDA, EBIT eller resultat før eller efter skat) og opgøres som enten niveau eller vækst. De fleste virksomheder opgiver forventningerne i et interval.
En virksomhed har overgået forventningerne, hvis det faktiske resultat ligger højere end den øvre ende af intervallet, mens forventningerne ikke er opfyldt, hvis det faktiske resultat ligger lavere end den nedre ende.
Hvor forventningerne til 2025 opgøres i niveau, tolkes en forventning, hvor den nedre ende af intervallet ligger højere end det faktiske resultat for 2024 som en forventning om fremgang. Ligger det faktiske resultat for 2024 inden for forventningsintervallet for 2025, tolkes det som en forventning om status quo.
Hvor forventningerne til 2025 opgøres som vækstrater, tolkes en forventning, hvor begge intervalender er positive, som en forventning om fremgang. Er øvre intervalende positiv og nedre ende negativ, tolkes det som en forventning om status quo.
Fem virksomheder i analysen har forskudt regnskabsår. Her hentes for-ventningerne til 2025 samt resultatet fra 2024 fra den senest offentliggjorte årsrapport, og forventningerne til 2024 fra den forrige.
Virksomhedernes opdeling i finansielle og ikke-finansielle virksomheder bygger på oplysninger fra Nasdaq.