Netværk for HR Learning & Development
Hvordan sikrer man, at læring og kompetenceudvikling gør en reel forskel for virksomheden? Det spørgsmål fylder hos mange HR- og L&D-profiler. Virksomheder skal løbende udvikle nye kompetencer, tiltrække og fastholde medarbejdere og være klar til nye krav fra kunder, teknologi og omverden. Derfor bliver forventningerne til lærings- og udviklingsindsatser stadig større.
I DI's Netværk for HR Learning & Development får du sparring med andre, der har ansvar for at skabe udvikling, der virker i praksis. Du bliver en del af et fortroligt fagligt fællesskab med andre HR- og L&D-profiler. Her deler vi erfaringer, diskuterer aktuelle problemstillinger samt inspirerer hinanden.
Netværket tager afsæt i de spørgsmål, mange arbejder med: Hvilken udvikling af ledere og medarbejdere får virksomheden brug for i fremtiden? Hvordan prioriterer og designer vi de rigtige udviklingsindsatser? Hvordan skaber vi engagement hos ledere og medarbejdere i forhold til læring? Og hvordan vurderer vi, om indsatsen skaber den ønskede effekt?
Vi arbejder med emner relateret til strategisk kompetenceudvikling, læring, talentudvikling, ledelsesudvikling, onboarding og brugen af nye teknologier. Fællesnævneren er ønsket om at udvikle medarbejdere og ledere på en måde, der understøtter virksomhedens mål og behov.
Indholdet på møderne fastlægges af deltagerne selv i samarbejde med netværkslederen, så temaerne afspejler de aktuelle ønsker og udfordringer i netværket.
Hvem henvender netværket sig til?
Netværket er for dig, der arbejder med læring, kompetenceudvikling og organisatorisk udvikling. Det kan være som Learning Manager, L&D-konsulent, Talent & Development-specialist, HR-udviklingskonsulent eller HR Business Partner med ansvar for udviklingsindsatser. Fælles for deltagerne er ansvaret for at udvikle organisationen og medarbejdernes kompetencer og skabe de bedst mulige rammer for læring og udvikling.
Fælles for deltagerne er ansvaret for at udvikle organisationen og medarbejdernes kompetencer og skabe de bedst mulige rammer for læring og udvikling.
Eksempler på temaer
- Fremtidens kompetencebehov
- AI i Learning & Development
- Nye læringsformer
- Upskilling og reskilling
- Effektmåling af læring
- Ledernes rolle i læring
- Talentudvikling og intern mobilitet
- Læringskultur
- Cases fra medlemmerne