Netværk

Netværk for DEI-praktikere

Ønsker du at styrke din rolle i virksomhedens diversitets- og inklusionsstrategi og praktiske arbejde? Med dette netværk får du mulighed for indsigter, sparring og praktisk erfaring med diversitetsinitiativer.

Ønsker du at styrke din rolle i virksomhedens diversitets- og inklusionsstrategi og praktiske arbejde? DI’s netværk for DEI-praktikere giver dig den nødvendige sparring, viden og inspiration til at håndtere de udfordringer, der opstår i arbejdet med diversitet og inklusion, og bidrage til virksomhedens inkluderende udvikling. 

Hvordan sikrer du, at din virksomhed effektivt implementerer DEI-principper, samtidig med at du opretholder en kontinuerlig og meningsfuld proces? Hvordan sikrer du din rolle som en værdifuld rådgiver for dine kolleger i arbejdet med virksomhedens DEI-strategi? Hvordan håndterer du effektivt den modstand som du møder internt i virksomheden? I DI’s netværk for DEI-praktikere får du mulighed for at drøfte disse spørgsmål og mange andre, i et fortroligt rum med andre der møder samme udfordringer.

Hvem henvender netværket sig til?

Netværket er skræddersyet til dig, der har ansvaret for det praktiske arbejde med diversitet og inklusion i din virksomhed. Du bliver en del af et stærkt fællesskab med andre praktikere, hvor vidensdeling og erfaringsudveksling er i højsædet. Din virksomhed arbejder med DEI-aktiviteter i Danmark og måske også i resten af norden. Arbejder du i en global virksomhed, kan vores netværk for DEI i internationalt perspektiv være mere relevant for dig.

På netværksmøderne dykker vi ned i relevante og aktuelle temaer, fastlagt i samarbejde mellem medlemmerne og netværksfacilitatoren. Gennem eksterne oplæg og diskussioner, får du inspiration og nye perspektiver, som du kan anvende i din hverdag. Temaer som buy-in og fokus i organisationen, inklusionsmåling og data, håndtering af modstand, ærlig kommunikation, og emotional labour er eksempler, som kunne være i fokus. Bliv en del af netværket og få den sparring, der gør dig i stand til at levere værdi til din virksomhed og sikre en succesfuld DEI-praksis.

Jeg kan se mange fordele i at bruge netværket til at dygtiggøre mig i, hvordan jeg konkret kan arbejde med diversitet og inklusion i Balder og for at styrke trivsel, engagement og fastholdelse HR-konsulent Cecilie Mikkelsen fra Balder Denmark A/S
  1. MØDERNE

    Vi mødes fire gange årligt, hvor møderne afholdes hos virksomhederne på skift blandt netværksmedlemmerne. Møderne har en varighed fra kl. 10 til kl. 16 og vil typisk inkludere ét oplæg om formiddagen, efterfulgt af sparring og erfaringsudveksling blandt deltagerne over middag.

  2. MØDESTEDER

    Netværksmødet afholdes rundt om i landet, hos medlemmerne.

  3. HVAD KOSTER DET?

    Et års medlemskab koster 12.000 ekskl. moms.

  1. Professionelt fællesskab

    Bliv en del af et netværk for DEI-praktikere, hvor erfaringsudveksling er i fokus.

  2. Fortroligt forum

    Diskutér udfordringer og løsninger i et fortroligt rum.

  3. Sociale relationer

    Styrk dine relationer gennem faglige møder og fælles middage.

  4. Sparring

    Få sparring med andre DEI-praktikere om aktuelle udfordringer.

  5. Faglig udvikling

    Hold dig opdateret på den nyeste lovgivning og praksis inden for diversitet og inklusion.

Jakob Johannes Andersen Kjærside

Jakob Johannes Andersen Kjærside

Konsulent

Jakob Johannes Andersen Kjærside er konsulent i DI’s Diversitetsløfte. Han har en baggrund som Cand. Merc i People and Business Development fra Copenhagen Business School og er en erfaren facilitator.