Arrangement

DI Ejendom - Generalforsamling og Medlemsmøde 2. april 2025

Du inviteres hermed til ordinær generalforsamling og medlemsmøde i DI Ejendom: onsdag den 2. april 2025 kl. 11.00 – 14.30 i Industriens Hus, H.C. Andersens Boulevard 18, 1553 København V.

Generalforsamling

Vi afholder generalforsamling fra kl. 11:00 – 11:45, efterfulgt af en frokost i Atriet kl. 11:45-12:30, hvorefter vi inviterer medlemmer og særligt inviterede til medlemsmøde.

Du er velkommen til at dele denne invitation med kollegaer i din organisation, som kunne have interesse i at deltage,

Dagsorden for generalforsamlingen: 
1. Valg af dirigent 
2. Formandens beretning om foreningens virke i det forløbne år til godkendelse
3. Forelæggelse af sidste års regnskab, herunder forslag til disponering af resultatet, til godkendelse
4. Forelæggelse af det af bestyrelsen udarbejdede budget for indeværende år til orientering
5. Forslag til kontingent for det kommende år til godkendelse
6. Forslag fra bestyrelsen og medlemmerne
7. Valg til bestyrelsen
8. Eventuelt

Medlemmer, som ønsker at opstille til bestyrelsen, skal senest 14 dage før generalforsamlingen give bestyrelsen meddelelse herom.
Medlemmer, som har forslag til beslutning, der ønskes optaget på dagsordenen for generalforsamlingen, skal være bestyrelsen i hænde senest 14 dage før generalforsamlingen.

Hvis du ikke har mulighed for at deltage i generalforsamlingen kan du aflevere en skriftlig fuldmagt til et andet medlem. Hvert medlem kan kun bære én fuldmagt.

Du kan også sende din fuldmagt til DI. Du kan afgive din fuldmagt via boksen i højre side på tilmeldingssiden.

Medlemsmøde
Der bydes velkommen kl. 12:30 af Per W. Hallgren, Jeudan og bestyrelsesleder i DI Ejendom til den del af dagen, der er åben for både medlemmer og særligt inviterede. 

    • Kl. 11:00 Generalforsamling (gælder kun for medlemmer)

    • Kl. 11:45 Frokost i Atriet

    • Kl. 12:30 Velkomst

      v. Per W. Hallgren, bestyrelsesleder DI Ejendom

    • Kl. 12:40 Ejendomsbranchens rammevilkår

      v. Alex Vanopslagh, partileder, Liberal Alliance

    • Kl. 13:00 Realkredit Danmarks syn på ejendomsbranchen

      v. Kamilla Hammerich Skytte, adm.dir. Realkredit Danmark

    • Kl. 13:30 Transformation af det gl. rådhus i Høje Taastrup

      v. René Brandt, Ikanobolig

    • Kl. 14:00 Tak for i dag.

      Vi slutter af med kaffe, kage og mulighed for netværk i Atriet

Helle Juhler-Verdoner

Helle Juhler-Verdoner

Fagchef

Michella Engelbæk Hansen

Michella Engelbæk Hansen

Foreningskoordinator

Jakob Halkjær Kristensen

Jakob Halkjær Kristensen

Chefkonsulent