Arrangement

Er vandsektoren klar til at rykke på forskning og udvikling?

Vi vil gerne sætte endnu mere strategisk fokus på forskning, innovation og teknologiudvikling inden for vandsektoren. Derfor vil vi gerne have input fra jer, DI Vands medlemmer* om, hvor I ser de største behov. Specifikt lægges der op til en drøftelse af balancen mellem grundforskning, strategisk forskning samt test og demonstration.

DI Vand vil derfor gerne invitere til en onlinemøde den 12. april 2023 kl. 13.00 – 14.00 (TEAMS-link udsendes dagen før + to timer før mødestart).

Program for mødet:

  1. Velkomst
    v. Mads Helleberg Dorff, Chef for DI Vand

  2. Introduktion til forskningsmissioner
    v. Julie Lundbek, konsulent DI Forskning og videregående uddannelser

  3. Hvad kræves der af en forskningsmission for vand
    v. Julie Lundbek, konsulent DI Forskning og videregående uddannelser

  4. Hvis ikke en forskningsmission hvad så?
    v. Julie Lundbek, konsulent DI Forskning og videregående uddannelser

  5. Opsamling og næste skridt…
    v. Mads Helleberg Dorff og Julie Lundbek

Mads Helleberg Dorff, Chef for DI Vand vil facilitere dagens program. 

Baggrund:

Som led i den grønne forskningsstrategi har man etableret fire grønne forskningsmissioner som partnerskaber mellem erhvervsliv, universiteter, GTS’er og øvrige aktører. Det drejer sig specifikt om:

  • Grønne brændstoffer til transport og industri (PtX)
  • Fangst og lagring af CO2 (CCS) 
  • Klima- og miljøvenligt landbrug og fødevareproduktion
  • Genanvendelse og reduktion af plastaffald (cirkulær økonomi)

Formålet er at accelerere og skalere teknologi inden for de fire områder mhp. klimaneutralitet.

DI vil gerne undersøge, om der er behov for et lignende set-up for vandsektoren – altså en forskningsmission, der kan videreudvikle, accelerere og skalere teknologi, der er lovende for vandsektoren . Det skal dog bemærkes, at der kræves stor involvering af virksomheder og andre aktører i vandlandskabet. Er der villighed til det? Alternativet kunne være at arbejde videre på en øgning af MUDP’en såvel som en etårig særskilt bevilling til vand på f.eks. 100 – 200 mio. kr.

* Water Valley Denmark’s sekretariat vil også blive inviteret til mødet.

Mads Helleberg Dorff

Mads Helleberg Dorff

Chef for DI Vand