Erhvervstræf 2025 - DI Trekantområdet

Hvordan udvikler Ukraine-krigen sig? Hvad finder Trump på næste gang? Hvad gør du hvis din virksomhed bliver hacket? Og hvordan skal virksomhederne navigere i den uforudsigelige dagligdag?
Vi har sammensat et program, der giver dig de bedste værktøjer til at tackle de aktuelle udfordringer og forberede din virksomhed på fremtiden.
Hvad betyder den internationale uro for din virksomhed?
Den internationale scene er mere turbulent end nogensinde. Med Trump i USA, handelskrige, Ukrainekrig, finansiel uro og Grønland i centrum præger verdenspolitikken mange virksomheders dagligdag.
Hvordan navigerer du i denne uforudsigelige virkelighed?
- Peter Viggo Jakobsen, Forsvarsakademiet, vil give en skarp analyse af de internationale spændinger og deres betydning for danske virksomheder.
- Emil Fannikke Kiær, Erhvervs- og medlemsdirektør i DI, vil dele DI's perspektiv og strategier for at håndtere de globale udfordringer.
- Crossbridge Energy, fortæller om de øgede beredskabskrav, som raffinaderiet skal leve op til.
Cyberangreb er en reel trussel, som ingen virksomhed kan ignorere. Få helt konkrete værktøjer til at håndtere den stigende trussel fra hackerne:
- Jeppe Engell, DI Digital, vil give en status på det trusselsbillede danske virksomheder kigger ind i. Og give et helt konkret bud på, hvilke konkrete løsninger, produkter og services virksomheder kan benytte sig i forhold til cybersecurity.
- Vi får også besøg af en af Danmarks mest erfarne og bedst uddannede krise- og gidselforhandler, som vil dele sine tips til, hvad man gør, hvis angrebet rammer:
- Hvordan kan du ruste din virksomhed bedre mod konsekvensen af et angreb?
- Hvad gør du, hvis hackerne slår til?
- Hvilke beredskabsplaner bør du have på plads?
-
-
Velkommen
v/Bestyrelsesleder DI Trekantområdet, Pia Jakobsgaard-Iversen
-
Krig, kaos og konsekvenser - hvad betyder den nye verdensorden?
v/ Peter Viggo Jakobsen, Forsvarsakademiet
-
Hvad betyder en urolig verden for danske virksomheder?
v/ Erhvervs- og medlemsdirektør, Emil Fannikke Kiær, DI
-
Pause og netværk
-
Fremtiden for en forsyningskritisk virksomhed – og alle de nye krav til dem, der skal samarbejde med den slags virksomheder
v/ Flemming Egebjerg, Crossbridge Energy
-
Cybersecurity – Hvad er det for et trusselsbillede danske virksomheder kigger ind i?
v/ Jeppe Engell, DI Digital
-
Hvad gør du hvis hackerne slår til?
Mød en af Danmarks mest erfarne krise- og gidselforhandlere
-
Let anretning og netværk
-