Sådan bruger du AI i dine daglige HR-opgaver
Mangler du konkrete eksempler på, hvordan AI kan hjælpe dig i dit HR-arbejde? På dette kursus får du AI i hænderne og lærer at bruge det som en praktisk hjælp i hverdagen. Du ser, hvordan teknologien kan frigøre tid, styrke kvaliteten og skabe en bedre oplevelse for både medarbejdere, kandidater og samarbejdspartnere.
AI rummer allerede mange muligheder for HR og antallet af gode, lavpraktiske eksempler vokser hele tiden. I dag bruges teknologien til alt fra stillingsopslag og kandidatscreening til onboarding, analyser, MUS-forberedelse og medarbejderkommunikation.
Som HR-professionel kan du bruge AI som en personlig hjælp i dine daglige opgaver, så du sparer tid, arbejder mere systematisk og får overskud til de opgaver, der virkelig betyder noget for mennesker og virksomhed.
Hvorfor skal du deltage?
På dette kursus får du AI i hænderne og lærer at bruge det som en praktisk hjælp i dit daglige HR-arbejde. Vi arbejder hele vejen igennem med konkrete HR-eksempler og opgaver, så du kan omsætte alt det, du lærer, direkte i praksis.
- Du lærer at bruge AI-værktøjer til at løse dine daglige HR-opgaver smartere
- Du bliver i stand til at arbejde mere kreativt og frigøre tid i hverdagen
- Du kender etik, sikkerhed og best practice i brugen af AI
- Du får konkrete eksempler på, hvordan andre bruger AI i deres HR-arbejde
- Du bliver klædt på til at engagere og motivere andre omkring teknologien
Du går fra kurset med nye færdigheder, konkrete metoder og praktiske eksempler, der gør dig i stand til at arbejde smartere, spare tid og styrke kvaliteten i dit HR-arbejde.
Hvem henvender kurset sig til?
Kurset henvender sig til HR-medarbejdere, HR-ledere, rekrutteringsansvarlige og andre, der vil bruge AI som en praktisk hjælp i deres daglige HR-arbejde. Du behøver ingen teknisk baggrund.
Det får du også med hjem
-
En personlig AI-værktøjskasse med cases, øvelser og eksempler
-
Konkrete eksempler på, hvordan AI kan bruges i rekruttering, onboarding, trivsel og HR-analyser
-
En prompt- og procespakke med skabeloner til bl.a. stillingsopslag, MUS-forberedelse og kommunikation
Sådan foregår det
Kurset er et praksisnært dagskursus, hvor vi veksler mellem oplæg, øvelser og sparring. Du deltager selv aktivt hele dagen gennem praktiske øvelser. Vi guider dig trin for trin, så du bliver fortrolig med at udforme effektive prompts og ser, hvordan små ændringer kan give store forskelle i resultaterne.
Kurset undervises af Mads Voigt Hingelberg og Jarle Kondrup fra InnovationLab. Mads er tidligere Big Data ansvarlig for eBay Classifieds og nu partner i InnovationLabs AI og Big Data enhed. Jarle er digitaliseringrådgiver for styrelser og C25 virksomheder.
Det bedste er, at man får færdig og brugbare prompts med hjem, lige til at implementere og tilrette Tidligere kursusdeltager