DI Produktions ESG-kit for metalindustrien – Sådan kommer du i gang!
Bliv introduceret til det nye ESG-kit målrettet metalindustrien, hvor vi præsenterer en række værktøjer, der gør det lettere at komme i gang med ESG-/bæredygtighedsrapportering.
ESG fylder mere og mere i metalbranchen. Fremover skal store virksomheder og finansielle institutioner rapportere på ESG, som en del af EU’s krav til bæredygtighedsrapportering. Men ESG berører ikke kun de store virksomheder – også mindre virksomheder vil mærke kravene indirekte gennem kunder, investorer og samarbejdspartnere.
For at lette metalvirksomhedernes arbejde med bæredygtighedsrapportering har DI Produktion i samarbejde med en række metalvirksomheder udviklet et branchetilpasset ESG-kit. Kittet skal hjælpe medlemmer i metalindustrien godt i gang eller videre med deres ESG-arbejde og understøtte det enkelte medlem med at få udarbejdet en værdikæde- og dobbeltvæsentlighedsanalyse.
På webinaret går vi i dybden med, hvordan du kan benytte DI Produktions ESG-kit i din metalvirksomhed, hvilke udfordringer du typisk vil møde, når du er i gang, og hvordan du kan få hjælp og rådgivning undervejs i processen.
På webinaret deltager rådgivere fra Rambøll, der har hjulpet med udviklingen af kittet, ligesom vi skal høre fra en medlemsvirksomhed af DI Produktion fra metalindustrien, som er i gang med deres egen bæredygtighedsrapportering, så du kan få inspiration til dit arbejde med ESG.
-
-
14.00 Velkomst og motivation
v. Søren Jensen, DI Produktion
-
14.10 Introduktion til ESG
v. Elisabeth Hundahl, DI Virksomhedsudvikling
-
14.20 Strategisk arbejde med ESG i metalindustrien
v. Mads Østerby, Rambøll
-
14.30 ESG-kittets opbygning og værktøjer
v. Elisabeth Hundahl, DI Virksomhedsudvikling
-
14.35 Sådan anvender du ESG-kittet i din virksomhed
v. medlemsvirksomhed
-
14.50 Spørgsmål fra deltagerne
-
14.55 Afrunding og næste skridt
v. Søren Jensen, DI Produktion
-
15.00 Tak for i dag
-