Oplæring i udlandet – skal jeres lærlinge på tur?
Har jeres lærlinge mod på nære eller fjerne, udenlandske horisonter? Med fagligt indhold og lønnen med? Men I ved ikke helt, hvordan I kommer i gang? Så er dette webinar det, I skal bruge for at komme godt i gang.
Hvad er oplæring i udlandet (OPU)?
Oplæring i udlandet er en ordning, der gør det muligt for lærlinge og elever at tage dele af deres praktiske uddannelse i udlandet – over hele verden. Lærlingene har deres løn med, og udlandsopholdet bliver en integreret del af uddannelsen.
Arbejdsgiveren får refunderet en del af udgifterne via AUB (Arbejdgivernes Uddannelsesbidrag). Og selv om man selvfølgelig skal undvære lærlingene i en periode, kommer de hjem med både personlige og faglige oplevelser, som de ikke kan få i Danmark.
Hvad får du viden om?
På webinaret møder du Pia Lauridsen fra Metalindustriens Uddannelsesudvalg, som gennemgår både de praktiske og økonomiske muligheder. Pia vil bl.a. have fokus på de nye refusionsregler, som gør det lettere for oplæringsstederne at håndtere det praktiske og administrative.
Henrik Hermann, uddannelsesansvarlig hos Grundfos, har haft en håndfuld lærlinge på udlandsophold – både i Thailand, på New Zealand og andre spændende steder. Henrik vil fortælle om, hvordan og hvorfor Grundfos tilbyder lærlingene at komme af sted.
Hvem skal vi sende af sted? Og hvornår?
Som deltager på webinaret får du tips og tricks til, om der er særlige ”lærlingetyper”, der har gavn af opholdet, om nogle tidspunkter i oplæringsforløbet er bedre end andre, og hvordan man sikrer sig, at lærlingen lærer det, der skal læres.
Hvem er webinaret til?
Webinaret er til dig eller jer, der har mod på at give en eller flere lærlinge en oplevelse for livet, men som savner viden om, hvordan man gør – og gør det godt.
Du bliver klogere på økonomien i at sende lærlinge af sted, ligesom du får god og konkret viden om, hvordan I planlægger udlandsopholdet. Der er også inspiration til jer, der ikke allerede har kontakter i udlandet, men som skal finde en god samarbejdspartner.