Kinas nye supply chain-dekret: Bliver due diligence og leverandørstyring vanskeligere i Kina?
EU's regler om due diligence stiller stigende krav til virksomhedernes indsigt i og håndtering af risici i værdikæden
Samtidig vedtog Kina i foråret 2026 dekret nr. 834 om industri- og forsyningskædesikkerhed, som kan få betydning for samarbejdet med kinesiske leverandører og for virksomheders arbejde med due diligence og leverandørstyring.
For virksomheder med aktiviteter eller leverandører i Kina rejser det en række spørgsmål: Kan man fortsat gennemføre de nødvendige due diligence-processer? Hvor opstår de største udfordringer? Og hvordan navigerer man mellem forskellige europæiske og kinesiske krav?
På webinaret d. 5. november 2026 ser vi nærmere på de nye regler og deres betydning for virksomheder, der arbejder med bæredygtighed, compliance og indkøb. Derudover deler HOFOR deres erfaringer og overvejelser om samarbejdet med kinesiske leverandører i en tid med stigende regulatoriske og geopolitiske krav.
Program:
-
-
09.00 Velkommen og dagens program
v/ Elisabeth Vestergaard Hundahl, DI
-
09.05 Kinas nye supply chain-dekret: Hvad siger reglerne, og hvorfor er de relevante for europæiske virksomheder?
v/ Heidi Berg, DI Kina
-
09.15 Hvad betyder dekretet i praksis for virksomheders due diligence og leverandørstyring, og hvordan navigerer man i kinesiske forsyningskæder?
v/ Thomas Trier Hansen, Rambøll
-
09.30 Praktiske erfaringer: HOFOR deler deres erfaringer om samarbejdet med kinesiske leverandører i en tid med stigende regulatoriske og geopolitiske krav.
v/ Stefan Østbø & Serine Linde Helland, HOFOR
-
09.45 Spørgsmål og dialog
-
09.55 Afrunding: Hvordan kan DI hjælpe
v/ Heidi Berg & Elisabeth Vestergaard Hundahl, DI
-