Arrangement

Digital suverænitet i praksis – fra vision til virkelighed

Digital suverænitet fylder i debatten, men hvordan omsættes det i praksis og bliver en reel styrke i din virksomheds hverdag? Få svar og bliv inspireret, når DI Digital inviterer til topmøde torsdag den 23. april 2026.

Digital suverænitet er rykket fra et abstrakt begreb til et strategisk vilkår. Geopolitiske spændinger, nye teknologiske risici og accelererende digitalisering stiller nye krav til erhvervslivet: Hvordan sikrer vi kontrol, fleksibilitet og handlefrihed – lige fra valg af teknologier til håndtering af data og samarbejder.

DI Digital inviterer til et topmøde, hvor vi sætter spot på digital suverænitet i praksis – og drøfter, hvilke konkrete valg virksomheder står overfor – teknologisk, strategisk og organisatorisk.

Arrangementet samler centrale stemmer, der er med til at sætte retningen for digital suverænitet i dansk erhvervsliv. Vi samler blandt andet forskere, rådgivere og virksomhedsledere, der giver deres bud på:

  • Hvad digital suverænitet reelt betyder i hverdagen for virksomheder
  • Hvordan afhængigheder kan reduceres uden at bremse innovation
  • Hvordan virksomheder konkret kan forberede sig på nye krav, øget usikkerhed og geopolitisk risiko

Formålet er at give virksomheder, ledere og medarbejdere konkrete perspektiver og handlingsmuligheder i en kompleks geopolitisk situation, så digital suverænitet kan blive en styrke og en aktiv del af virksomhedens strategi.

Digital suverænitet handler ikke om at vælge “enten eller”, men om at træffe bevidste til- og fravalg, der styrker konkurrenceevne, robusthed og handlefrihed. Det kræver strategisk lederskab, nye samarbejder og en klar forståelse af egne sårbarheder.

Velkommen til en samtale om, hvordan vi i dansk erhvervsliv omsætter politiske ambitioner og strategiske pejlemærker om digital suverænitet til konkrete beslutninger i praksis.

Dagens program

  • Ankomst

  • Velkomst

    Andreas Holbak Espersen, branchedirektør i DI Digital, byder velkommen.

  • Oplæg om strategiske valg

    Jan Damsgaard, professor ved CBS og digital vismand, giver indblik i sin nye bog Digital suverænitet og de strategiske valg, virksomheder står overfor i en mere fragmenteret og geopolitisk kompleks digital verden.

  • Oplæg om CAISAs analyser af digital suverænitet

    Roman Jurowetzki, chefforsker i Det Nationale Center for AI i Samfundet (CAISA) og lektor ved Aalborg Universitet, præsenterer centrale resultater fra CAISAs analyser og policy briefs om digital suverænitet.

  • Oplæg om digital suverænitet i den offentlige sektor

    Rasmus Korch og Theis Ziegler, PA Consulting, fremlægger deres analyse af digital suverænitet i den offentlige sektor – og hvad erfaringerne betyder for markedet, leverandører og fremtidige udbud.

  • Fælles samtale

    Jan Damsgaard, Rasmus Korch og Michael Moesgaard, IT-direktør i DSB, drøfter sammen med Andreas Holbak Espersen, hvordan digital suverænitet ser ud i praksis – og hvordan virksomheder helt konkret kan forberede sig på ændrede vilkår, teknologiske sårbarheder og geopolitisk risiko.

  • Networking

Emil la Cour

Emil la Cour

Chefkonsulent