12.02.25 DI Digital Nyheder

AI for Alle viste veje til succes med kunstig intelligens

I en tid, hvor teknologier udvikler sig med lynets hast, er vi vidner til, hvordan nye tendenser hurtigt ændrer vores hverdag. På sidste uges AI for Alle Konference blev næsten 1.200 deltagere - både fysisk og online - præsenteret for AI-trends, som allerede i morgen kan skabe konkret værdi for danske virksomheder.

AI for Alle handler om at omsætte AI fra teori til praksis. I øjeblikket står både globale virksomheder og SMV’er over for en stor udfordring: Hvordan kan vi allerede i dag udnytte AI til at optimere processer og skabe vækst? Et centralt tema på konferencen var AI-agenter, som forventes at revolutionere vores arbejdsmetoder allerede i 2025.  

Vi er nemlig på vej fra AI-assistenter, som fx ChatGPT, til AI-agenter, der selvstændigt udfører opgaver, træffer beslutninger og interagere med deres omgivelser – helt uden menneskelig indblanding.  

Det bliver en stor ændring og noget, som alle virksomheder skal forholde sig til, lød det fra Henrik Fabrin, Head of AI i DI, under konferencen.

Flere konkrete eksempler fra konferencen understøttede, hvordan AI allerede er i spil og gør en forskel. Ann-Mia Ambjerg, stifter & CCO hos ARIS Robotics spurgte retorisk, hvorfor vi skal træne en milliard mennesker i at affaldssortere, når vi kan træne AI-agenter til at gøre det for os. Det er et stærkt eksempel på, hvordan AI kan effektivisere og samtidig bidrage til bæredygtighed.  

Endnu et konkret eksempel kom fra Cernel AI, som hjælper blandt andre virksomheden Molly&My med at optimere deres processer ved hjælp af AI-agenter. Dette viser, hvordan AI-agenter ikke kun er fremtiden men et værktøj, som allerede skaber værdi i erhvervslivet.  

Luka Dalum, Head of Process & Automation hos Semler IT, fremhævede, at de teknisk set er klar til at implementere AI-agenter, men at den store udfordring er at ændre menneskelig adfærd og opbygge tillid til teknologien. Dette var en vigtig og gennemgående pointe, der understreger, at AI-implementering i høj grad kræver både teknologisk og kulturel tilpasning.  

Det ikke er teknologien i sig selv, der holder os tilbage, men forståelsen af, hvordan vi kan anvende den. Ifølge Thomas Foege, Managing Director & Partner hos BCG og Mette Gyde Møller, Senior Director i Strategiske Indsatser hos DI, bliver det næste vigtige skridt derfor kompetenceudvikling og adfærdsændringer, hvis AI skal skabe værdi.  

Kribler det i dine fingre for at få indblik i alt, hvad konferencen bød på? Følg med på di.dk/ai, hvor vi løbende opdaterer med eksklusivt indhold, dybdegående artikler og praksisnære vejledninger baseret på konferencens mange keynotes og paneldebatter.

Se billeder fra dagen her 

Relateret indhold