Ny webinarserie sætter spot på cybersikkerhed
I en tid hvor cybersikkerhed er mere kritisk end nogensinde, inviterer DI Digital dig til at deltage i en ny webinarserie. Serien giver dig de nyeste opdateringer om trusler, strategier og teknologiske tendenser. Vær med fra starten og få indsigt i, hvordan du bedst sikrer din virksomhed mod aktuelle cybertrusler.
Risikoen for teknologiske sammenbrud og fjendtlige angreb er høj, og konsekvenserne kan være vidtrækkende for både samfund og erhvervsliv. Derfor lancerer DI Digital et månedligt webinar, hvor eksperter inden for cybersikkerhed vil dele deres nyeste indsigt og analyser.
Det første webinar finder sted tirsdag den 18. marts kl. 9.00. Her vil chefkonsulent i cybersikkerhed, Jeppe Engell, lede os igennem de vigtigste emner inden for cybersikkerhed. Sammen med Peter Kruse, der har international ekspertise på området, vil de sørge for, at du får en grundig forståelse af aktuelle udfordringer og løsninger.
På det første webinar i rækken vil vi særligt dykke ned i NIS2, den nye lovgivning, der har stor betydning for erhvervslivet. Du får indsigt i, hvor vi er i processen, fordele og ulemper ved lovgivningen samt de nødvendige tiltag, der bør gøres nu. Vi vil også tage et nærmere kig på de tre områder, hvor medlemsvirksomheder i DI oplever de største udfordringer med lovgivningen, samt hvordan D-mærket kan være et konkret værktøj til at blive klar til NIS2.
Webinaret er åbent for alle medlemmer af DI, uanset om du allerede har erfaring med cybersikkerhed, eller om du ønsker at blive klogere.
Tilmeld dig webinaret nu, og modtag en optagelse efter webinarets afholdelse.