Nye gæster i stolen – Hør techgiganternes bud på et Europa med digital suverænitet
Hvad ville du gøre, hvis det hele slukkede? Hvis dine forretningskritiske systemer og programmer pludselig ikke kan tilgås. Hvad sker der, hvis de i Washington beder Sillicon Valley om at trykke på en kill switch - en rød knap, der gør, at du mister adgang til din digitale livsnerve - og kan de overhovedet det?
Vi befinder os i en tid med digital udvikling, hvor techgiganterne fylder mere og mere i samtalen om vores verdenssituation. I disse dialoger kan der hurtigt blive malet skrækscenarier på væggen, som bliver en del af diskussionen om geopolitik, digitale afhængigheder og den teknologiske fremtid med AI, kvante og nye opdagelser.
Men hvad siger techgiganterne, og dem der repræsenterer hyperscalers her i Europa, egentlig selv til disse problemstillinger. Det er en problemstilling, som vi har sat os for at undersøge i det første afsnit af sæson to af DI Digitals podcast Suveræn Tech.
Vejen mod større digital suverænitet
Hos DI Digital anbefaler vi blandt andet, at alle virksomheder laver en strategi for sikring af kritiske teknologier i deres værdikæder, en såkaldt “Plan B”. På den måde vil virksomheden være mindre afhængige af enkelte leverandører.
En plan B går ud på at identificere alternative løsninger, således man har en plan for, hvordan data og funktioner kan flyttes. Et eksempel på dette kunne være sikringen af, at kontrakter giver mulighed for at skifte leverandør uden store omkostninger, eller at det testes, hvordan data kan eksporteres og importeres i et nyt system. Det handler altså ikke om at skulle skifte leverandør nu, men om at have muligheden, hvis det skulle blive nødvendigt.
Suveræn Tech om kontrol, mobilitet og frygten for en kill-switch
Den nye episode af Suveræn Tech kaster lys over digital suverænitet fra Tech giganternes perspektiv. Med afsat i den nuværende geopolitisk situation, bliver det diskuteret, hvordan vi får et Danmark og EU i digital vækst, samtidig med at vi opnår større digital suverænitet indenfor den næste årrække.
Episoden gæstes af Mette Kaagaard, adm. direktør for Microsoft Danmark og Island og Thomas Kovsted, adm. direktør for IBM Danmark. Her giver gæsterne deres besyv på, hvordan virksomhederne bedst sikrer deres forsyningskæder og leverandørsikkerhed.
I følge Thomas Kovsted, skal nøglen til digital suverænitet findes i rådigheden over kontrol, mobilitet og fleksibilitet. Han oplever, at kontrolparameteret er opfyldt hos mange af IBM’s kunder. Det er i stedet de andre aspekter som mobilitet, hvor virksomhederne mangler digital suverænitet.
”Det er i virkeligheden der, jeg gerne vil have debatten om digital suverænitet hen. Mange ser digital suverænitet i lyset af den geopolitiske situation, men jeg taler dagligt med store virksomheder, der er låst fast på prisstigende løsninger, som de har svært ved at komme ud af. Derfor byder jeg debatten om digital suverænitet velkommen, hvor virksomhederne forholder sig nøgternt og professionelt til problemerne”, udtaler Thomas Kovsted, adm. direktør for IBM Danmark.
Efterfølgende lægger Mette Kaagaard vægt på, hvordan frygten for en kill-switch bestemt ikke er uhørt blandt danske virksomheder. Derfor er det også et emne, som Microsoft tager alvorligt.
”Skulle der være et ønske om, at vi trykkede på en stor rød knap, vil det blive udfordret hele vejen op gennem det amerikanske retssystem - alle vores data befinder sig i Europa, vi har åbnet et dansk datacenter, og vi opsøger mere europæisk samarbejde. Vores forretning i Europa er lige så vigtig for os, som den er for vores kunder”, lyder det fra Mette Kaagaard, adm. direktør for Microsoft Danmark og Island, og tilføjer:
“Det er her vi starter, når vi har kundemøder, og sådan har det været det seneste år. Jeg synes disse spørgsmål er helt forståelige, og et udtryk for ansvarlighed hos virksomhederne. Dermed er det også disse løsninger vi tænker ind i, inden vi tager snakken om innovation”.
Digital leverance kan trodse både krig og krise
Under debatten bliver der stillet tvivl ved, hvorvidt en leverandør egentlig ville kunne sikre distributionen af en given teknologi eller service, hvis der skulle opstå et eksternt forhold, der ønskede at sætte en stopper for leverancen. Her fremhæver Thomas Kovsted et aktuelt eksempel på, hvor svært det i virkeligheden er at afskære virksomheder fra al teknologisk leverance.
”Da Rusland gik ind i Ukraine, kappede vi (red. IBM) alle forbindelser til Rusland. Jeg certificerer, at ingen af vores partnere sælger til Rusland, vi har afskåret al teknologisk support og service til Rusland. Dog kører vores systemer alligevel stadig i Rusland - desværre. Det er om noget et godt eksempel på digital suverænitet”, påpeger Thomas Kovsted, adm. direktør for IBM Danmark.
Du kan lytte til Suveræn Tech på Spotify og Apple Podcasts.