GettyImages
29.06.26 DI Digital Nyheder

DI i fælles europæisk indsats: Nu får digital omnibus mere tid til at lande rigtigt

Behandlingen af den digitale omnibus er blevet udskudt, efter en række medlemslande har bedt om mere tid til at gennemgå pakken. Det er et positivt skridt i den retning, DI sammen med ti andre europæiske erhvervsorganisationer har efterlyst: en grundig proces, der sikrer reel regelforenkling for virksomhederne.

Udviklingen betyder, at den digitale omnibus nu får den tid, som DI og de øvrige organisationer har argumenteret for. Mandag var medlemslandene ellers ventet at nå til enighed om Rådets forhandlingsmandat, men sagen blev taget af dagsordenen, efter flere lande ønskede mere tid til at undersøge pakken grundigt. For DI er det en vigtig anerkendelse af, at forenkling ikke bør hastes igennem, hvis resultatet skal gøre EU’s digitale regler mere enkle, sammenhængende og anvendelige for virksomhederne.

DI har sammen med erhvervsorganisationer fra blandt andet Sverige, Tyskland, Frankrig, Finland, Italien og Polen sendt et fælles brev til EU’s medlemslande, da Rådets kompromistekst risikerede at svække flere af de forenklingsforslag, der er centrale for virksomhederne. Brevets budskab var klart: Rådet bør tage sig tid til en grundig proces frem for at presse halve løsninger igennem. Med udskydelsen er tidsplanen nu rykket. Næste opgave bliver at sikre, at det endelige resultat faktisk leverer den regelforenkling, som virksomhederne har brug for.

Brevet indeholdt desuden også anbefalinger til en række politiske fokuspunkter, som den digitale omnibus bør indeholde for at sikre de mest gunstige forhold for de europæiske virksomheder. Du kan læse en opsummering af disse nedenfor.  

Brevets tre hovedpointer

  1. Bedre beskyttelse af forretningshemmeligheder i Data Act.
    Forretningshemmeligheder og knowhow bør undtages tydeligere fra Data Act, så virksomheder ikke skal dokumentere mulig økonomisk skade fra sag til sag. Uden en klar undtagelse risikerer reglerne at skabe usikkerhed om deling og brug af data, som er afgørende for innovation og konkurrenceevne.
  2. Klarere regler for persondata, pseudonymisering og AI-udvikling. 
    Forslag om en mere præcis definition af persondata og pseudonymisering er blevet fjernet eller svækket i Rådets tekst. Det gør det sværere for virksomheder at anvende data ansvarligt til udvikling af nye teknologier og AI-systemer, selv når data er stærkt afidentificeret.
     
  3.  Modernisering af ePrivacy og større klarhed om forskning og automatiserede beslutninger. 
    Reglerne for ePrivacy-reglerne er fortsat forældede og overlapper med GDPR, hvilket skaber unødvendig kompleksitet for digitale tjenester. Samtidig efterlyses tydeligere rammer for virksomheders forsknings- og udviklingsaktiviteter samt for brugen af automatiserede beslutninger i sammenhæng med AI Act.
     

Forenkling må ikke ende som mere usikkerhed 

Et centralt kritikpunkt i brevet er, at Rådets tekst ikke går langt nok i beskyttelsen af forretningshemmeligheder under Data Act. Forretningshemmeligheder og knowhow er afgørende for europæiske virksomheders konkurrenceevne, og hvis virksomheder fortsat skal dokumentere økonomisk skade fra sag til sag, risikerer reglerne at skabe usikkerhed og unødige byrder. Derfor mener vi hos DI Digital, at der er behov for en klarere og mere robust beskyttelse, så virksomheder trygt kan dele og anvende data uden at sætte deres konkurrenceevne over styr.

Brevet peger også på, at flere vigtige GDPR-forenklinger er blevet fjernet i Rådets udkast. Det gælder blandt andet forslag om en mere klar definition af persondata og pseudonymisering, bedre rammer for ansvarlig AI-udvikling, en modernisering af ePrivacy-reglerne og mere klarhed om forskning og automatiserede beslutninger. Netop disse områder er afgørende, hvis Europa skal kunne udnytte data og kunstig intelligens ansvarligt uden at drukne virksomhederne i uklare regler og overlappende krav. 

Ambitionen skal fastholdes i forhandlingerne 

Udsættelsen af forhandlingerne er altså et vigtigt og positivt signal. Det viser, at der nu er mulighed for at rette op på kompromisteksten, inden den fastlægges politisk. Når formålet med den digitale omnibus er at gøre EU’s digitale regulering mere enkel, sammenhængende og anvendelig, er det afgørende, at forhandlingerne ikke hastes igennem på et grundlag, der risikerer at gøre det modsatte.

DI har arbejdet for en udskydelse af forhandlingerne, så medlemslandene får tid til at genbesøge kompromisteksten og sikre, at den digitale omnibus faktisk lever op til sit formål. Af den årsag vi meget tilfredse med den større tidsramme, som nu omfatter den digitale omnibus.

Hos DI Digital vil vi fortsat arbejde for, at den endelige aftale bliver mere ambitiøs og bedre balanceret. Udsættelsen bør bruges aktivt til at sikre, at forenklingspakken faktisk lever op til sit formål: nemlig at gøre det lettere for virksomheder at navigere i EU’s digitale regler og skabe bedre rammer for europæisk innovation og vækst. 

Relateret indhold