Danmark skal turde satse på flere it-kompetencer
De mest efterspurgte it-uddannelser holder niveauet i årets optag til de videregående uddannelser. Men i en tid, hvor AI for alvor ændrer arbejdsmarkedet og kalder på nye kompetencer, er stagnation ikke godt nok. Danmark skal turde satse markant mere på digitale kompetencer.
I tirsdags blev tusindvis af unge optaget på en videregående uddannelse. Men i DI Digital ser vi med en vis bekymring på optagelsestallene.
Mens det samlede optag på de videregående uddannelser er faldet med 2 procent siden sidste år, tegner der sig et nuanceret billede på it-området. Her falder optaget på it-uddannelserne med hele 9 procent. Ser man imidlertid på de it-uddannelser, som erhvervslivet særligt efterspørger, og som ikke er ramt af ledighedsudfordringer, er optaget uændret siden sidste år.
AI skaber usikkerhed om fremtidens arbejdsmarked
Det er positivt, at de mest efterspurgte it-uddannelser holder niveau. Men i en tid, hvor kunstig intelligens og digitale teknologier får større betydning i stort set alle brancher, er stagnation ikke et resultat, vi bør læne os tilbage og være tilfredse med. Vi har ikke råd til at nøjes med blot at holde niveauet på de efterspurgte uddannelser, når digitale teknologier spiller en stadig større rolle for virksomheders vækst, produktivitet og konkurrenceevne.
Samtidig kan vi ikke se bort fra, at optaget på it-uddannelserne samlet set falder mere end resten af uddannelsessektoren. Det er en udvikling, der kræver opmærksomhed.
En mulig forklaring er, at den intensive debat om kunstig intelligens har gjort det vanskeligere at gennemskue, hvilke kompetencer, der bliver efterspurgt på fremtidens arbejdsmarked. Når nye AI-værktøjer kan løse opgaver, som tidligere krævede højt specialiseret viden, er det forståeligt, at nogle begynder at stille spørgsmål ved værdien af en it-uddannelse.
Men hvis den fortælling får fodfæste, risikerer vi at bevæge os i den forkerte retning. AI reducerer ikke behovet for digitale kompetencer. Derimod har vi en klar forventning om, at AI kommer til at ændre, hvilke digitale kompetencer, der bliver brug for.
Danmark har brug for flere med digital kompetencer
Danmark har brug for flere unge med stærke digitale kompetencer, hvis vi skal følge med den udvikling, som AI og andre digitale teknologier sætter i gang.
Vores forventning er, at virksomhedernes efterspørgsel efter digitale kompetencer vil være høj i mange år frem. Ikke mindst fordi vi har brug for dygtige folk til at udvikle, implementere, vedligeholde og anvende AI ansvarligt i både private virksomheder og den offentlige sektor.
I praksis betyder det, at virksomhederne i stigende grad vil efterspørge medarbejdere, der kan arbejde med data, it-arkitektur, cybersikkerhed og udvikling og ansvarlig anvendelse af kunstig intelligens. Fremtidens it-specialister skal ikke alene kunne udvikle software, men i højere grad kunne få komplekse digitale systemer og AI-løsninger til at fungere sikkert og værdiskabende i praksis.
Efterhånden som AI bliver en integreret del af virksomhedernes produkter, processer og beslutningsstøtte, vokser behovet for medarbejdere, der kan få teknologierne til at fungere og spille sammen. Det kræver kompetencer til at binde systemer sammen, sikre datakvalitet, beskytte kritiske løsninger og omsætte nye teknologiske muligheder til konkrete resultater i organisationen.
Derfor forventer vi, at den største værdiskabelse i stigende grad vil ligge hos dem, der kan kombinere dyb teknologiforståelse med indsigt i forretning, organisation og samfund. Jo mere avancerede de digitale værktøjer bliver, desto vigtigere bliver evnen til at træffe de rigtige valg om, hvordan de skal bruges.
Det er kompetencer, som bliver afgørende for både dansk konkurrenceevne og vores teknologiske handlefrihed i fremtiden.
Vi skal turde satse mere
Budskabet er derfor enkelt: Vi skal turde satse markant mere på at få flere unge ind på it-uddannelserne. Det nuancerede billede, tallene tegner, må ikke blive en sovepude.
Tværtimod skal det være et afsæt for, at vi - branchen, politikere og uddannelsesinstitutioner - i fællesskab skaber de rammer, der gør it-uddannelserne attraktive for langt flere unge. Det kræver, at vi sætter os sammen om konkrete løsninger, og det er vi i DI Digital klar til at bidrage til.