Netværk

Markedsnetværket

Interesserer du dig for eksport, international markedsudvikling og kommercielle kontakter i udlandet? Så er DI Energis Markedsnetværk noget for dig.

Jeg vil gerne fremhæve DI Energis eksportfremstød både i form af besøg af delegationer i Danmark såvel som arrangerede eksportfremstød i vigtige samarbejdslande. Det har stor værdi for medlemmerne. Adm. direktør Claus Madsen, ABB A/S

Hvad får du som medlem?

  • En månedlig nyhedsmail med oversigt over DI Energis markedsaktiviteter
  • Invitationer til DI’s markedsfremstød med fokus på energibranchen
  • Mulighed for at møde udenlandske kunder, partnere og myndigheder
  • Nyt fra eksportmarkederne fra eksperter og kolleger
  • Netværksmuligheder med andre eksportfolk
  • Mulighed for at præge DI Energis arbejde og prioriteter

Hvem er netværket for?
DI Energis markedsnetværk er for medlemsvirksomheder af DI Energi, som arbejder med eksport og international forretningsudvikling.

Hvad er emnerne?
Netværket gennemfører tre typer aktiviteter:

  • Markedsfremstød til prioriterede eksportmarkeder med særlig fokus på energiløsninger
  • Møder, seminarer og konferencer i Danmark med fokus på eksportmuligheder og mulighed for at møde kunder, partnere, finansieringsinstitutioner, myndigheder, eksperter og andre ressourcepersoner
  • Dialog, hvor medlemmerne kan bidrage til prioriteringen af DI Energis praktiske og erhvervspolitiske arbejde med branchens eksport.

Kommende aktiviteter
Se seneste nyhedsmail fra DI Energis markedsnetværk:

DI Energy Market News - January 2022
DI Energy Market News - February 2022

Se også DI Energis Arrangementskalender.

Hans Peter Slente

Hans Peter Slente

Chefkonsulent

  • Direkte +45 3377 3722
  • Mobil +45 2949 4594
  • E-mail hps@di.dk