Julehilsen 2024 fra DI Energi
Endnu et år er ved at gå på hæld, og vi nærmer os med hastige skridt juletiden, hvor vi kan reflektere over året, der er gået, og se frem mod det kommende år. 2024 har været et år fyldt med store fremskridt og vigtige skridt på vejen mod en grønnere og mere klimavenlig fremtid. Vi vil gerne benytte lejligheden til at dele nogle af de væsentligste strategiske og politiske målsætninger, som vi har arbejdet med igennem året.
Vi starter denne julehilsen, hvor vi slap vores sommerhilsen, ved forbrugerpriser i fjernvarmesektoren og overskudsvarme. Vi har i år lagt stor vægt på at fremme brugen af overskudsvarme. Overskudsvarmen har potentiale til at reducere energispild markant og samtidig sænke forbrugerpriserne. Gennem politisk dialog og samarbejde med branchen har vi arbejdet for at skabe incitamenter og rammer, der gør det attraktivt for virksomheder at udnytte deres overskudsvarme til gavn for fjernvarmenettet og forbrugerne. Der er fortsat et stykke politisk arbejde til, at vi er i mål med afskaffelsen af prisloftet på overskudsvarmen. Men vi er på vej.
Læs videre: Med prisloft for overskudsvarme bliver grøn energi til varm luft
Udbygning af energiinfrastruktur
En af vores helt store kæpheste i 2024 har været forbedring og udbygning af energiinfrastruktur.
Grønne gasser er en vigtig del af vores fremtidige energimiks, og vi har arbejdet for at fremme investeringer i biogas og andre former for vedvarende energi. Det er essentielt for at kunne levere en stabil og bæredygtig energiforsyning, og vi ser frem til at bygge videre på de resultater, vi har opnået i 2024.
En stabil og bæredygtig energiforsyning kræver også en robust og moderne el-infrastruktur. I år har vi fokuseret på at fremme investeringer i el-nettet, blandt andet ved DI Energis årsdag og med den akutplan for elektrificering, vi udgav samme dag. Vi skal kunne håndtere den øgede mængde vedvarende energi, og det faktum, at vi lever i et mere og mere elektrificeret samfund. En pålidelig og effektiv el-infrastruktur er afgørende for at kunne realisere Danmarks ambitiøse klimamål, og ja Europas, og det satte vi også fokus på ved Powering European Industry, hvor vi samlede ledende analytikere, politiske beslutningstagere og europæiske industriledere i Sønderborg i slutningen af oktober.
En måned senere udgav et samlet Dansk Industri et politisk udspil om elektrificering, der præsenterer en analyse, der viser, at elektrificeringen i Danmark går for langsomt, og at vi som land halter efter det øvrige Europa. Så vi skal altså i gang NU!
Læs DI’s udspil om elektrificering: Grøn strøm til alle - DI
Grøn brint og havvind
En af de store milepæle i år har været sikringen af finansiering af brintrøret gennem Jylland og ned til et stort nordtysk aftagermarked. Det er en vigtig brik i rejsen mod en total grøn omstilling, da brint spiller en central rolle i at kunne lagre og transportere energi på en bæredygtig måde. Vi har arbejdet tæt sammen med både dansk erhvervsliv og embedsværket for at sikre, at finansieringen er på plads. En anden god samarbejdspartner det seneste år på grøn brint har været Holland, der også spiller en nøglerolle i udbygningen af vedvarende energi og brintproduktion, der kan gøre Europa fri af fossile energikilder.
Læs videre: Konger overværer underskrifter på deklaration om grøn brint - DI
En anden stor milepæl i år har været udbygningen af havvind i Danmark. I april blev 6 GW ud af de 9 GW fra sidste års aftale annonceret. De sidste 3 GW vil forhåbentlig blive annonceret på et senere tidspunkt ved Bornholm. Nu er det op til markedet at realisere projekterne, der skal sikre en styrket grøn og sikker energiforsyning og bidrage til at gøre Danmark og Europa fri af fossil energi fra Rusland og andre stater.
I forbindelse med annonceringen af udbuddet udkom vi i DI Energi med en ny analyse udarbejdet af PwC for Partnerskab for Havvind, der viser, at der er en stejl ekspotentiel stigning i omkostningerne for udbygning af havvind, og derfor er det helt afgørende, at rammevilkår for fremtidige investeringer fra virksomheder og investorer bliver forudsigelige og konkurrencedygtige. I forlængelse heraf udkom vi selv i DI Energi med et udspil på havvind med fire anbefalinger til politikerne, der skal sikre, at det danske vindeventyr ender lykkeligt.
Vi har det seneste år set betydelige fremskridt i udbygningen af havvindparker, blandt andet med indvielsen af de to nye havvindmølleparker, Vesterhav Syd og Vesterhav Nord opført af Vattenfall, der har en samlet kapacitet på over 350 MW, og som vil komme til at spille en afgørende rolle i den grønne omstilling og reduktionerne frem mod 2030 og 2050. Desuden vil RWE’s nylige tilladelse til etableringen af Thor Havvindmøllepark gøre, at dette bliver Danmarks hidtil største havvindmøllepark, når den sættes i drift i 2027.
Massere af gode vinde blæser på produktionen af grøn strøm.
Læs videre: Energistyrelsen giver etableringstilladelse til Danmarks største havvindmøllepark - DI Energi
Konkurrencekraft og grøn omstilling er hinandens forudsætninger
Grøn omstilling og konkurrenceevne er hinandens forudsætninger. Det budskab har vi sagt mange gange i løbet af 2024, særligt ved junis Europa-Parlamentsvalg og senest ved Powering European Industry. Desuden blev det understreget af hele det europæiske erhvervsliv, da vi i Dansk Industri sammen med BusinessEurope, den europæiske paraplyorganisation for industri, lancerede et energistudie i starten af juli, der viser, hvordan vi med EU’s konkurrenceevne og grøn omstilling skal lykkes frem mod klimaneutralitet i 2050. Studiets vigtigste fund viser, at det er muligt at nå vores 2050 klimamål, samtidig med at vi støtter EU’s konkurrenceevne.
Afslutningsvis kan vi ikke komme uden om, at hele verden vågnede op til en ny verdensorden den 6. november 2024, da det stod klart, at Donald Trump indsættes som USA’s 47. præsident den 20. januar 2025. Valget af Donald Trump ændrer uden tvivl dynamikken i det amerikanske marked for dansk grøn energieksport, der med en årlig eksportværdi på over 7 mia. kr. er branchens næststørste efter Tyskland. For danske virksomheder er det vigtigere end nogensinde at være proaktive, fleksible og strategiske.
Læs videre: Energibranchens muligheder i USA efter valget - DI Energi
Alt i alt; grøn omstilling skaber nye muligheder, øger effektiviteten og styrker konkurrenceevnen – i Danmark og globalt. Dette er et budskab, vi vil fortsætte med at fremme i det kommende år.
Vi vil gerne benytte lejligheden til at takke alle vores medlemsvirksomheder og venner af DI Energi for jeres engagement og samarbejde i 2024. Sammen har vi taget vigtige skridt mod en grønnere fremtid, og vi ser frem til at fortsætte denne vigtige rejse sammen i 2025.
Vi ønsker jer alle en glædelig jul og et godt nytår.