27.02.26 DI Handel Nyheder

Bliv en del af Lærepladsfællesskabet

Mangler du også hænder og hoveder? I DI Handel ved vi, at kampen for fremtidens talenter er benhård, og derfor vil vi gerne gøre dig opmærksom på et vigtigt tilbud: Lærepladsfællesskabet, en stor DI-indsats for at uddanne flere elever og lærlinge.

Kampen om talenterne er benhård, og det bliver kun sværere i fremtiden. Derfor er det afgørende for de danske handelsvirksomheder at stå det rigtige sted – både for at kunne tiltrække og fastholde de dygtigste kolleger, men i vidt omfang også være med til at uddanne dem selv.

Og netop derfor er et tiltag som DI Lærepladsfællesskabet vigtigt, fortæller Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel:

”Når jeg taler med vores medlemsvirksomheder, så hører jeg, at mange af jer mangler både hænder og hoveder – og selvom mange af jer arbejder målrettet med at uddanne både elever og lærlinge, så er vi slet ikke i mål.”

Webinar: DM i Skills 2026 i krystalkuglen - Hvad sker der i Hjørring?

Og det er her, hvor DI Lærepladsfællesskabet kommer ind. DI Lærepladsfællesskabet er en stor indsats forankret i Dansk Industri, som er et særligt tilbud til de medlemsvirksomheder, der uddanner elever og lærlinge eller som gerne vil gå i gang med det.

”DI Lærepladsfællesskabet er en klub, et community, som giver jer gratis adgang til værktøjer, viden og netværk, så I kan rekruttere, onboarde og få elever godt igennem. Og så kan I også få hjælp til at komme i gang med at uddanne, hvis det er jeres behov,” fortæller Line Stentoft Andersen, chef for DI Lærlingeindsatsen.  

Når Line skal fremhæve de tre vigtigste fordele ved at være en del af DI Lærepladsfællesskabet, så nævner hun disse tre:

  • Online tips og tricks, værktøjer, viden og guides om bl.a. rekruttering, godkendelse og det gode uddannelsesforløb.
  • Invitationer til webinarer og netværksmøder med andre virksomheder.
  • Faglige oplæg om f.eks. regler, lovgivning og den nyeste viden fra både DI og vores samarbejdspartnere om elever, erhvervsuddannelser og lærepladser.

Via DI Lærepladsfælleskabet kan du også få et kig på, om virksomheden kan blive godkendt til at uddanne elever inden for flere områder, fortæller Line Stentoft Andersen:

”Det kan være, at I vil og kan supplere jeres godkendelse med at uddanne inden for detail, B2B, IT (f.eks. support eller web), lager og logistik eller eventkoordination. Her kan vi hjælpe jer godt i gang.”

Vi håber, at så mange af DI Handels medlemsvirksomheder som muligt har lyst til at blive en del af DI Lærepladsfællesskabet.

For vi har brug for alle de dygtige hænder og hoveder, som vi kan finde, hvis vi også i fremtiden skal have konkurrencedygtige handelsvirksomheder i Danmark.

Relateret indhold