Nye perspektiver i samarbejdet med Kina
Besøg i Kina åbner for nye muligheder for danske life science virksomheder. Men det kræver en tillidsfuld og ligeværdig relation
"Intet tab bør ramme os, som kan undgås ved rettidig omhu"
A.P. Møllers motto er værd at komme i hu, i disse voldsomme tider. Og rettidig omhu er lige præcis hvad Erhvervsminister Morten Bødskov udviste, da han i sidste uge inviterede en større delegation til Kina.
Det er ikke nogen hemmelighed, at det kinesisk marked kan være udfordrende og risikofyldt for danske virksomheder.
Ikke desto mindre er det for stort og vigtigt at ignorere. Den kinesiske vækst er ganske vist aftagende, men Kinas økonomi forventes ikke desto mindre at vokse med cirka fem procent frem mod 2030. Til sammenligning svarer det til Schweiz’ samlede BNP. Hvert år.
Dertil kommer, at Kina de seneste år har gennemgået en markant transformation. Landet er ikke længere blot ”verdens produktionshal”, men en drivkraft inden for banebrydende sundhedsinnovation. Efter USA, er Kina nu det land der udvikler flest nye lægemidler, og i
Kinas femårsplan for 2026-2030 fremgår det klart at man ønsker at blive verdensførende indenfor biotek, AI og kvanteteknologi på sundhedsområdet.
Det bør vi tager meget alvorligt i Danmark og Europa. Ikke ved at afbryde al kontakt til Kina, men ved at indgå ligeværdige partnerskaber på de områder, hvor vi kan lære og drage nytte af hinanden. Både Europa og Kina har brug for udenlandske investeringer, forskningssamarbejder, effektive værdikæder og samarbejde omkring fælles udfordringer som aldrende befolkninger, stigende forekomst af kroniske lidelser, sundhedsvæsener under pres og bæredygtig finansiering af nye sundhedsløsninger. Vi har med andre ord alt at vinde ved at samarbejde.
Vi skal naturligvis ikke være naive. Ligeværdighed betyder, at vi klart og tydeligt kræver samme vilkår på det kinesiske marked, som vi tilbyder kinesiske virksomheder i Europa. Vi skal ikke bare lægge os fladt ned, men insistere på et respekt- og tillidsfuldt samarbejde – også fra Kina. Det indebærer blandt andet en mere ensartet tilgang til håndhævelse af IP-ret, databeskyttelse, regulatorisk godkendelser og markedsadgang.
Unilateralisme er en blindgyde. For os såvel som for Kina. Vi har brug for stabile og forudsigelige partnere i en tiltagende usikker og konfrontatorisk verdensorden. At styrke samarbejdet med Kina er at drage rettidig omhu for dansk life science.