Staermose Industry A/S tager ansvar for en bæredygtig fremtid
Hos Staermose Industry A/S er grøn omstilling ikke blot en ambition, men en del af virksomhedens DNA. Med solcelleanlæg på taget, klimavenlige materialer og ambitiøse klimamål arbejder virksomheden både for at reducere sit eget aftryk og for at inspirere industrien til at tage ansvar.
I over 45 år har Staermose Industry A/S i Odder forarbejdet jern og metal for den danske industri. I dag står virksomheden midt i en målrettet grøn omstilling, som både handler om at reducere klimaaftrykket og tage aktivt ansvar for en mere bæredygtig fremtid.
“Min far lærte mig, at hvis man har muligheden, så har man også et ansvar. Derfor har vi altid arbejdet med både miljø, mennesker og ansvarlig ledelse, også før der fandtes forkortelser som ESG,” fortæller John Stærmose, administrerende direktør i Staermose Industry A/S.
Konkrete skridt mod en grønnere drift
I dag er virksomhedens tilgang til bæredygtighed lige så meget en strategisk prioritet som en værdi, der er gået i arv.
“Det er vigtigt for os at skabe bæredygtige løsninger i produktionen i Staermose Industry A/S. Derfor har vi indført flere konkrete tiltag, som sikrer en mere energieffektiv produktion, hvor flest mulige ressourcer genanvendes,” siger John Stærmose.
Et af de vigtigste tiltag er solcelleanlægget, som virksomheden installerede i 2024 på produktionshallens tag. Anlægget har allerede bidraget til at reducere virksomhedens behov for indkøbt el og betyder, at en stigende del af energiforbruget nu dækkes af egen vedvarende energi. Det har lagt et solidt fundament for fremtidige klimamål.
Et andet vigtigt skridt har været at give kunderne mulighed for at vælge CO₂-reduceret stål, også kaldet lavemissionsstål. Denne type stål produceres med en høj andel genanvendte materialer og ved brug af vedvarende energi, hvilket reducerer klimaaftrykket markant i hele værdikæden. Det betyder, at virksomhedens kunder kan reducere deres klimaaftryk allerede i indkøbsleddet.
Motivationen er at gøre en forskel
Når man reducerer materialeforbrug og energiforbrug, kan man spare penge, men for Staermose Industry A/S er det ikke konkurrencefordelene, der driver indsatsen. Det, der motiverer, er ønsket om at bidrage aktivt til den grønne omstilling.
“Hos Staermose Industry stræber vi efter at drive en forretning, der ikke kun tager ansvar for vores egen udvikling, men også for verden omkring os og det aftryk, vi sætter på den. Vi ønsker at gøre en reel forskel i vores arbejde med bæredygtighed,” siger John Stærmose.
Den grønne omstilling er ikke en plan langt ude i fremtiden, men en integreret del af virksomhedens strategi og en naturlig forlængelse af dens historie.
John Stærmose ser også industrien som en central aktør i omstillingen. “Politikerne kan ikke gøre det alene. Forbrugerne kan heller ikke. Men industrien kan gøre en kæmpe forskel. Hvis vi alle læner os lidt frem, kan vi løse enorme udfordringer og skabe fantastiske løsninger. Hos Staermose Industry vil vi være en del af løsningen,” siger han.
Grøn omstilling med klare mål
Staermose Industry A/S har sat ambitiøse reduktionsmål, som allerede er godt i gang med at blive realiseret. Samlet set har virksomheden reduceret sin CO₂-udledning fra 6.065 ton i 2021 til 5.820 ton i 2024 på trods af vækst i både produktion og medarbejderantal.
Frem mod 2030 er målet at reducere udledningen i scope 1 og 2 med 42 procent og i scope 3 med 25 procent med 2021 som basisår. Det skal blandt andet ske gennem øget brug af grøn energi, energieffektivisering i produktionen og en gradvis omlægning til lavemissionsstål.
En investering i fremtiden
Lovgivningen inden for ESG er i hastig udvikling, blandt andet gennem EU-direktivet CSRD, som fra 2025 og frem vil omfatte et stadigt større antal virksomheder. Selvom Staermose Industry A/S endnu ikke opfylder tærsklerne for at være direkte omfattet, har virksomheden valgt frivilligt at følge CSRD-rammen for at være på forkant og sikre gennemsigtighed omkring sit bæredygtighedsarbejde.
For Staermose Industry A/S har det været en strategisk prioritet at gå tidligt i gang. ESG-arbejdet har krævet både tid og ressourcer, men virksomheden betragter det som en investering, der styrker både den grønne profil og den fremtidige konkurrenceevne. I de seneste fem år har virksomheden derfor arbejdet målrettet med at dokumentere og rapportere på sine initiativer. Det giver et stærkt udgangspunkt i mødet med stigende forventninger fra kunder, samarbejdspartnere og kommende lovkrav.
“For fem år siden satte vi gang i et omfattende ESG-arbejde. Vi har altid haft fokus på miljø, mennesker og ansvarlig ledelse, men nu dokumenterer vi vores indsats og gør endnu mere for at forbedre os,” siger John Stærmose.
Hans råd til andre virksomheder er klart: Kom i gang. “Man skal ikke lade sig skræmme af, at ESG-arbejdet kan virke stort. Ligesom med andre store projekter handler det om at tage én bid ad gangen. Det vigtigste er at komme i gang,” siger han.