Danske produktionsvirksomheder sender talenter til WorldSkills i Shanghai
Når WorldSkills 2026 løber af stablen i Shanghai, er tre unge fra DI Produktions medlemsvirksomheder en del af det danske Skillslandshold. Deltagelsen er et udtryk for virksomhedernes engagement i uddannelsen af fremtidens faglærte, og et bevis på den høje faglighed og kvalitet, der kendetegner danske produktionsvirksomheder.
Malthe Naundrup Nielsen, Andreas Skeldal Winther & Casper Andersen. Fotos: Lasse Skov, Skillsdenmark.dk
WorldSkills er en konkurrence der samler de dygtigste unge faglærte fra hele verden, og er med til at fremhæve de mange muligheder, der følger med en erhvervsuddannelse. Vejen til WorldSkills begynder med en sejr ved DM i Skills inden for sit fagområde. Derefter følger en proces, hvor de bedste kandidater kan kvalificere sig til det danske landshold. Det er derfor et snævert nåleøje man skal igennem, for at få lov til at konkurrere i Shanghai.
Produktionsvirksomhedernes særlige rolle
Når WorldSkills, verdensmesterskaberne for unge faglærte, finder sted i Shanghai den 22.-27. september, er tre unge talenter fra DI Produktions medlemsvirksomheder klar til at repræsentere Danmark. Det gælder Casper Andersen fra Nordturn Maskinfabrik, Andreas Skeldal Winther, samtMalthe Naundrup Nielsen fra Bravida Danmark A/S. Gennem lærlingeuddannelser, praktisk erfaring og samarbejde med erhvervsskolerne er virksomhederne med til at forme fremtidens faglærte. En indsats der også kommer til udtryk gennem deres engagement i Skills.
Nye oplevelser og erfaringer
For deltagerne er konkurrencen en mulighed for at møde faglærte fra andre lande, udvikle deres kompetencer og få erfaringer med hjem, som de kan bruge videre i deres fag.
Det genkender Andreas Skeldal Winther, der til dagligt er lærling hos Bravida Danmark A/S, og som deltager som elektriker i konkurrencen Industry 4.0.
- Noget af det fede ved at være udtaget til konkurrencer er også, at vi får lært en masse nyt. Det løfter klart vores faglige niveau, og vores virksomheder bakker 100 procent op og giver os mulighed for at træne alt det, vi ønsker, siger Andreas.
For Malthe Naundrup Nielsen, der ligesom Andreas er lærling hos Bravida Danmark A/S, er udtagelsen til Skillslandsholdet også en særlig oplevelse.
- Det bedste ved at være udtaget til Skillslandsholdet igen er, at det er en anerkendelse af, at man kan noget. Det er mega fedt, at der bliver troet på os, siger Malthe, der skal konkurrere som et team sammen med Andreas.
Begejstringen deles også af Bravida Danmark A/S, som ser udtagelsen som en flot anerkendelse af både lærlingenes talent og virksomhedens indsats.
- Vi er helt utrolig stolte af, at Andreas og Malthe skal repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026. Deres deltagelse er et bevis på det høje faglige niveau, deres engagement og det store talent, de besidder. For Bravida er det både en ære og en inspiration, at vi med målrettet talentudvikling, kan være med til at udvikle unge mennesker, som kan gøre sig gældende på den internationale scene. Vi glæder os helt vildt til at følge dem i Shanghai, siger Pernille Bisgaard Rasmussen, der er lærlingekoordinator hos Bravida Danmark A/S.
Udover Bravida har produktionsvirksomheden Nordturn Maskinfabrik også en deltager på Skillslandsholdet. Casper Andersen, der til daglig er lærling som industritekniker, skal konkurrere i disciplinen CNC Milling.
– Det er en kæmpe oplevelse, der venter, og et stort skulderklap at blive udtaget til Skillslandsholdet. Det er jeg meget stolt af, siger Casper Andersen om udtagelsen.
WorldSkills giver ikke blot de unge talenter mulighed for at vise deres evner frem. Det sætter også fokus på den høje faglighed og kvalitet i danske produktionsvirksomheder, som er med til at bidrage til, at danske deltagere kan konkurrere mod nogle af verdens bedste faglærte.
Citaterne fra WorldSkills-deltagerne er hentet fra SkillsDenmark.dk
Vil du følge de danske deltagere i Shanghai?
SkillsDenmark sender løbende fra WorldSkills på Youtube, hvor du kan følge konkurrencen og opleve de danske fagtalenter i aktion.