Jeg har talt med Finans om sexisme.
Læs branchedirektørens blog.

Katrine Ellersgaard Nielsen, branchedirektør, DI Rådgiverne
Jeg har talt med Finans om sexisme. Fordi DI Rådgiverne har en holdning til sexisme, og fordi vi arbejder seriøst og vedholdende for, at alle talenter kommer i spil og trives i rådgiverbrancherne. Og vel at mærke ikke, fordi jeg har en holdning til den omtale af Plesner, som har kørt i Finans for nyligt.
Især rubrikken er vinklet lidt skarpt. Derfor et par ord fra min egen hånd.
Begrebet sexisme favner mange ting. Lige fra dumsmarte kommentarer, ubevidste mikroaggressioner til chikane og seksuelle krænkelser. Hele spektret er skadeligt - for mennesker, relationer og virksomheder.
Advokatbranchen tilbyder attraktive arbejdspladser
Jeg ved, at der i ledelsen hos vores medlemmer fra advokatbranchen er stor opmærksomhed, omhyggelighed og stålsat vilje på at skabe et ekstraordinært godt arbejdsmiljø. De konkurrerer i den grad om at tilbyde gode rammer for trivsel, læring og meningsfuldhed. Talenterne er en knap og efterspurgt ressource, og ledelserne ønsker moderne og sunde virksomheder. Netop derfor er der blandt talenterne stor interesse for en karriere i advokatbranchen.
Når Finans forleden berettede, at seks ud af ni store advokathuse har haft sager om seksuelle krænkelser, er det selvsagt for mange, for der bør slet ikke være nogen. Samtidig fortjener det kæmpe stor ros og respekt, at der er opmærksomhed på og transparens om sagerne, for der er netop brug for åbenhed og dialog.
Der er behov for kontinuerligt fokus
Selvom, der er både incitament og vilje til at undgå sexisme, skal vi kontinuerligt tale om risici og arbejde med bevidste og ubevidste bias.
Refleksionen er nødvendig, for personalepolitik er ikke bare noget, der skal skrives ned. Det skal oversættes til hverdagen, så de gode intentioner også bliver til virkelighed.
Dansk Industri har et dygtigt og dedikeret team med eksperter i arbejdsmiljø, som hver dag vejleder om det gode arbejdsmiljø og er i dialog med forskere, myndigheder og politikere om emnet.
Som branchefællesskab gør vi i DI Rådgiverne en forskel ved at dele forskning, viden og erfaringer, tage del i debatten og facilitere dialog mellem virksomheder, der har fællestræk, fx forretningsmodellen. Det er ikke gjort ved at udgive ti anbefalinger og sige ”så”, men kræver, at vi løbende taler om vigtigheden, om risici og om, hvordan man kan gå til opgaven. Det er ikke nødvendigvis nemt, men det er vigtigt.
Et opmærksomhedspunkt ved partnerskabsmodellen
Ejerledelse og partnerskabsmodellen er en stærk forretningsmodel, som har mange fordele. For advokaternes vedkommende er det et regulatorisk rammevilkår, at en advokatvirksomhed skal være (mestendels) ejet af advokater for at sikre uafhængighed.
Derfor skal vi dog ikke være blinde for, at modellen udgør nogle risici for, at det kan være svært at komme fx en sexistisk omgangstone eller anden dårlig kultur til livs.
Når man som ansat i en advokatvirksomhed skal opbygge grundlaget for en karriere, skal man have opgaver, der giver stærke faglige kompetencer og et kommercielt netværk. Det kræver opbakning fra den partner, man arbejder for. Fordi det er hende eller ham, der tager talentet under vingen og åbner dørene. ”By design” er der altså en magtrelation, som kan gøre det svært for en medarbejder at sige fra over for adfærd, der opleves grænseoverskridende.
Der har været stort fokus på sexisme i de seneste år, og sager fra alle hjørner af samfundet har været fremme i pressen; erhvervsliv, kulturliv og den politiske verden. Det forekommer mig meget åbenlyst, at sexisme findes alle steder. Og som branchedirektør for et branchefællesskab, hvor virksomhedernes vigtigste input er talenter, har vi lagt os i selen for at gøre en forskel i vores arena. Det er ikke en let dagsorden. Der er mange følelser, alt for lidt fakta, og jeg savner ofte både nuancer og retssikkerhed. Men vi kan gøre en forskel, så det gør vi.
Hvis du gerne vil følge vores arbejde med emnet tættere, så send en mail til DIRaadgiverne@DI.dk, så vi kan tage dig i loop på vores initiativer, eller tilmeld dig nyhedsbrev fra rådgiverbranchen - DI Rådgiverne.