Dorthe Bjerregaard-Knudsen er ny branchedirektør for DI Rådgiverne
1. september 2025 sætter Dorthe Bjerregaard-Knudsen sig i spidsen for DI Rådgiverne og dermed arbejdet med at sikre bedre forhold for DI’s over 800 rådgivervirksomheder.
DI Rådgivernes nye branchedirektør, Dorthe Bjerregaard-Knudsen, har et skarpt blik for bredden og kompleksiteten i rådgiverbrancherne.
Med mere end halvdelen af sin karriere som rådgiver og omfattende erfaring fra ledelse og koncernarbejde i medie- og analyseverdenen, har hun en unik kombination af strategisk indsigt og bredt branchekendskab.
Som branchedirektør for DI Rådgiverne skal hun lede arbejdet for landets rådgivervirksomheder i en tid, hvor rådgiveres specialiserede viden er afgørende for omstillingen til et resilient samfund med bæredygtige løsninger og klog brug af teknologi.
Det er en stor ære at skulle repræsentere DI Rådgiverne og lede arbejdet til størst mulig gavn for medlemmerne. Branchefællesskabet rummer en særlig høj faglighed og stor bredde på tværs af discipliner, og jeg ser frem til at arbejde strategisk på tværs af de mange væsentlige dagsordener samt styrke den troværdige og tydelige kommunikation for en branche med stor betydning for hele dansk erhvervsliv Dorthe Bjerregaard-Knudsen, branchedirektør for DI Rådgiverne
Dorthe Bjerregaard-Knudsen har de seneste 10 år arbejdet som viceadm. direktør for JP/Politikens Hus og inden da gennem 12 år været rådgiver og direktør på såvel dansk som nordisk plan i Omnicom Media Group. Hun er bestyrelsesmedlem i bl.a. TV2/Danmark.
Om Dorthe Bjerregaard-Knudsen
Dorthe Bjerregaard-Knudsen er uddannet cand.merc. i økonomisk markedsføring fra CBS, er gift og har to børn.
Læs pressemeddelelsen her: DI udpeger ny frontfigur for rådgivervirksomhederne