Status på toldområdet
Toldstyrelsen har gjort en indsats for at forbedre performanceproblemerne i DMS Eksport.
Toldstyrelsen har gennemført en række opdateringer i systemet og blandt andet indført en separat kø for H7-angivelser (Lavværdi pakker). Ifølge Toldstyrelsen selv har disse tiltag hjulpet på svartiderne i systemet.
Det er dog fortsat vigtigt for Toldstyrelsen at modtage tilbagemeldinger fra virksomhederne, når angivelser har lange svartider eller hænger i systemet. Disse rapporteringer er essentielle og bør indsendes via e-mail til servicedesk@toldst.dk, samtidig med at de deles med Danske Shipping- og Havnevirksomheder (DSHV).
Når det kommer til DMS Import, var det oprindeligt planlagt, at systemet skulle gå live den 8. marts 2025. Dog er der nu et betydeligt pres på projektet for at overholde denne dato. Fra tests af DMS Import har vi erfaret, at systemet stadig indeholder for mange fejl til at være klar til ibrugtagning inden for den oprindelige tidsramme. Danske Shipping- og Havnevirksomheder forventer derfor, at projektet vil blive udskudt med nogle måneder med en ny målsætning om opstart inden sommerferien 2025. I lyset af de udfordringer, der var med DMS Eksport, er Toldstyrelsen meget opmærksom på at sikre, at forløbet for DMS Import bliver mindre problemfyldt.
Derfor presser Danske SHipping- og Havnevirksomheder m.fl. på Toldstyrelsen for at udskyde opstarten af DMS Import, således at systemet kan blive grundigt testet og eventuelle fejl rettet, før det tages i brug. Dette skal sikre en mere gnidningsfri overgang og minimere problemer for brugerne.
Vi opfordrer virksomhederne til at fortsætte med at holde os informeret om deres erfaringer og udfordringer med de nye systemer, da dette er afgørende for at forbedre og optimere processerne. Danske Shipping- og Havnevirksomheder arbejder, sammen med bl.a. DI Transport og Dansk Industri, aktivt med Toldstyrelsen for at sikre, at overgangen til DMS Import bliver så problemfri som muligt, da dette er essentielt for toldområdet og for Danmarks im- og eksport.
For spørgsmål eller input vedrørende Toldsystemerne er I velkomne til at kontakte mig.