Stor sejr: Nye differentieret bødesatser for vejafgift
DI Transport har kaldt på det siden dag ét, og fra den 26. juni 2026 har transportminister, Signe Munk, ændret regler om Færdselsstyrelsens udstedelse af administrative bøder efter lov om vejafgift.
Med de nye regler bliver bødeniveauet mere nuanceret, så bøden i højere grad afhænger af den konkrete overtrædelse.
Det vejledende bødeniveau bliver som udgangspunkt:
- 9.000 kr., hvis køretøjet hverken har en aktiv EETS-aftale eller en rutebillet, der er gyldig på kontroltidspunktet eller inden for 6 timer før eller 6 timer efter kontroltidspunktet
- 9.000 kr., hvis køretøjet har en aktiv EETS-aftale, men der ikke er modtaget kørselsdata inden for 6 timer før eller 6 timer efter kontroltidspunktet, og der heller ikke er købt en rutebillet, der er gyldig på kontroltidspunktet eller inden for samme tidsrum
- 4.000 kr., hvis der er købt en rutebillet, som er gyldig på kontroltidspunktet eller inden for 6 timer før eller 6 timer efter kontroltidspunktet, men køretøjet kører på en strækning, som billetten ikke dækker
- 2.000 kr., hvis rutebilletten dækker den kørte strækning, men ikke er gyldig på selve kontroltidspunktet – dog ligger billettens gyldighed inden for 6 timer før eller 6 timer efter kontroltidspunktet
- 2.000 kr., hvis køretøjet har en aktiv EETS-aftale, og der er modtaget kørselsdata inden for 6 timer før eller 6 timer efter kontroltidspunktet, men ikke præcist på selve kontroltidspunktet, og der ikke er købt en relevant rutebillet
Færdselsstyrelsen kan efter en konkret vurdering både undlade at udstede bøde, annullere en bøde eller nedsætte bøden. Det kan blandt andet være relevant ved mindre afvigelser fra rute eller tidspunkt eller ved mindre fejl i køretøjsoplysningerne.
Transportpolitisk chef i DI Transport, Rune Noack fortæller:
”Det er et vigtigt skridt mod et mere retfærdigt og proportionalt bødesystem system, hvor vognmænd ikke straffes med kæmpebøder for små, menneskelige fejl.
Lige siden reglerne trådte i kraft, har vi peget på, at bøderne rammer skævt og bøder på op til 9.000 kr. har ramt virksomheder, der har forsøgt at gøre det rigtige ved at installere bokse i lastbilerne.
Det afgørende er, at der nu bliver skelnet mellem bevidst snyd og små fejl – det har manglet.
Det bliver nu rettet af ministeren, og det er vi meget glade for.”
De nye regler betyder også, at man som udgangspunkt kun kan få én bøde til det samme køretøj inden for 24 timer.
Du kan læse hele cirkulæret her: Cirkulære om udstedelse af administrative bødeforelæg i medfør af § 17, stk. 1, jf. § 16, stk. 1, i lov om vejafgift (Til Færdselsstyrelsen)