29.09.25 DI Turisme, Kultur & Oplevelser Blog

Leder: Kulturen og turismen fortjener en central placering ved kommunalvalget

Når danskerne den 18. november sætter krydset til kommunal- og regionsrådsvalg, er der god grund til, at kulturen og oplevelsesøkonomien bør fylde i den lokale valgkamp. Det ved vi, der arbejder i og med erhvervet til daglig – men det viser sig også, når man spørger danskerne.

En ny befolkningsundersøgelse foretaget for DI viser for eksempel, at hele tre ud af fire danskere har lokalpolitikernes kulturpolitik med i deres overvejelser, når de skal vælge kandidat eller parti. Samtidig viser undersøgelser fra f.eks. VisitDenmark, at langt de fleste danskere har en positiv holdning til turismen i deres lokalområde – både når det kommer til den lokale økonomi, handelsliv, beskæftigelse og en lang række andre områder. Det er klare manifestationer af, at kultur og turisme ikke blot er “flødeskum på lagkagen”, men væsentlige faktorer, der påvirker både kommunernes udvikling, borgernes livskvalitet og den sammenhængskraft, der skaber stærke lokalområder.

Det er dog også værd at notere sig, at hver fjerde dansker ikke tillægger kulturpolitikken betydning for deres valg. Det understreger behovet for, at vi som samfund og erhverv bringer kulturen endnu tættere på borgerne gennem strategiske samarbejder mellem kulturerhverv, foreningsliv, frivillige og kommunale myndigheder. Vi har et fælles ansvar for at sikre, at kulturlivet forbliver relevant og tilgængeligt for alle, uanset alder, geografi eller baggrund.

De seneste analyser og debatindlæg fra DI’s netværk understreger, at kulturlivet og turismen er markante motorer for vækst, innovation og lokal velfærd. Kulturlivet genererer årligt betydelige økonomiske aftryk og beskæftigelse, ikke kun i de største byer, men i hele landet. Turismen er ofte forskellen på udvikling og afvikling, især i landdistrikterne, hvor gæsternes forbrug skaber grundlag for både butikker, restauranter og oplevelsessteder hele året – ikke kun i højsæsonen.

Men kommunalvalget er også en oplagt anledning til at kigge sin egen kommune efter i sømmene, når det kommer til de rammevilkår, vores erhverv arbejder under. For desværre risikerer iværksættere, foreninger og virksomheder for ofte at møde et virvar af forskellige kommunale regler og bureaukratiske benspænd – om det så handler om opsætning af et simpelt muldtoilet på en naturlejrplads, godkendelse af brandplaner hos større venues, eller om selvejende museer, hvor grundskyldsbetaling i alt for høj grad afhænger af deres postnummer. Sådanne uens rammevilkår hæmmer ikke bare væksten, men også lysten til og mulighederne for at bidrage til det lokale fællesskab og fremdrift.

I DI arbejder vi derfor for klare og ens rammer, forenkling af bureaukratiske processer og langt større politisk fokus på kultur- og turismesektorernes potentiale – både økonomisk, socialt og kulturelt. Vi opfordrer samtidig kommunerne til at tænke mere strategisk i samarbejdet med aktører i kulturerhverv og turisme for at styrke kvalitet, tilgængelighed og relevans i de lokale tilbud.

Når valgkampen for alvor går i gang, håber vi, at samtalen ikke blot kommer til at handle om det nødvendige, men også om det, der gør livet rigt og kommunerne attraktive – nemlig stærke, tilgængelige og relevante kultur- og oplevelsestilbud for både borgere og gæster. Det glæder jeg mig til at bidrage til ved en række debatarrangementer forskellige steder i landet i løbet af den kommende måned.

Lars Bertolt Winther

Lars Bertolt Winther

Chef for DI Turisme, Kultur & Oplevelser

  • Direkte +45 3377 3794
  • Mobil +45 5218 5925
  • E-mail labw@di.dk

Relateret indhold