Leder: Styrket turisme gennem politisk momentum
Efteråret bringer nye politiske initiativer og investeringer der kan styrke turisme, kultur og oplevelsesbranchen i hele landet.
Sommeren er på hæld, og selvom efteråret er startet stærkt, er tilstrømningen af turister aftagende inden længe. Her hos DI Turisme, Kultur & Oplevelser ser vi frem til en spændende og travl efterårssæson, hvor de politiske hjul for alvor begynder at køre igen.
Det forslag til finanslov 2026, som regeringen nyligt har offentliggjort, rummer gode takter for en stor del af turisme-, kultur- og oplevelseserhvervene. Der er lagt op til store investeringer i landets kultursektor på tværs af blandt andet litteratur og scenekunst, og der er opgør med en række forældede luksusafgifter, hvilket også vil påvirke vores branche positivt. Og så matcher den – om end midlertidige – bebudede nedsættelse af el-afgiften til EU’s mindstesats vores tidligere udspil på området, idet den nuværende høje sats udgør en væsentlig økonomisk byrde for f.eks. landets zoologiske anlæg og museer.
Samtidig har vi fået løftet sløret for de første prioriteringer af turismereserven på 200 mio. kr., som ministeren for byer og landdistrikter, Morten Dahlin, står i spidsen for udmøntningen af. Dansk Industri har aktivt bidraget med vores forslag til prioriteter for turismereserven, og vi har præsenteret en vision for, hvordan midlerne bedst kan anvendes til at styrke turismesektoren. Vores fokus har blandt andet været på den grønne omstilling, kulturturisme, helårsturisme og en balance af indenlandsk og international turisme. Vi sætter stor pris på den dialog, vi har haft med ministeren og de relevante ordførere, og ser frem til, at nogle af vores prioriteter bliver en del af de endelige planer.
Et område, vi allerede nu ved, bliver prioriteret på reserven, er gastroturismen. Danmark er kendt for sin gastronomi i verdensklasse, og denne satsning vil yderligere styrke vores position på det internationale gastro-landkort. Det kommer hele turismeerhvervet til gode, for en stærk gastronomisk profil kan tiltrække madglade turister, som bidrager både økonomisk og kulturelt til vores samfund.
I vores øvrige indspil til reserven har vi fra Dansk Industris side lagt vægt på blandt andet udviklingen af helårsturismen – herunder gennem events, møder og kongresser. Her er potentialet for at drive turisme til hele landet, hele året gennem arbejdet med tilbagevendende signaturbegivenheder, som man allerede har set det flere steder i landet. Der skal investeres i møde- og erhvervsturismen, og vi skal søge et stærkere samarbejde mellem landets universiteter og kongres-branchen, så vi kan få flere videnskongresser med de højtforbrugende mødeturister til landet.
Det er i vores optik også nødvendigt at sætte midler bag de politiske ønsker om en øget bæredygtighed i erhvervet. Undersøgelser viser, at bæredygtighed kun i meget begrænset grad er en driver for tiltrækning af turister – så det politiske ønske om mere bæredygtighed og flere certificeringer kommer tilsyneladende ikke til at blive indfriet gennem en efterspørgsel fra slutkunderne. Hvor stiller det virksomhederne?
Bæredygtighed er mere og andet end grøn omstilling, og de seneste års markante vækst i turismen har understreget behovet for, at man arbejder bæredygtigt også i udviklingen af fremtidens turismeprodukt. Her har vi tidligere peget på de tværkommunale udviklingsplaner som et stærkt værktøj til at sikre en holistisk udvikling, og håber, at man politisk vil bakke op om det videre arbejde – med afsæt i for eksempel det stærke arbejde, der er lavet på Vestkysten.
I disse måneder er ekspertgruppen for kulturturisme i fuldt vigør, og senere på efteråret afleverer gruppen – hvor Dansk Industri naturligvis er repræsenteret – sine anbefalinger til ministeren. Det er oplagt, at der på reserven afsættes midler til at bakke op om disse anbefalinger og dette vigtige indsatsområde for både den danske turismebranche og det danske kulturliv. Senest satte vi fokus på kulturturisme på Kulturmødet Mors, hvor vi igen blev bestyrket i, at det ikke er et spørgsmål, om der er gevinster at hente i et øget samarbejde mellem turismeerhvervet og kulturlivet, men mere om hvordan vi får skabt og styrket dette samarbejde. Hos DI har vi i øvrigt lanceret tema-sitet di.dk/kulturturisme for netop at bidrage til dette øgede samarbejde.
Hos DI har vi også ad flere omgange betonet vigtigheden af et fortsat strategisk fokus på fastholdelse af de danske turister. Dette område blev prioriteret ved den seneste tildeling af midler til turismen, men det kræver fortsat opmærksomhed. Enten gennem dedikerede bevillinger eller ved at prioritere nogle af de midler, der allokeres til de forskellige forretningsområder, så de retter sig mod det danske publikum.
Det lyder måske snart fortærsket, men det er sandt: Der er momentum i dansk turisme og i det danske kulturliv. Der er et stærkt produkt og relevante tilbud som både danskere og udlændinge efterspørger. Men vi skal ikke tage den politiske ørenlyd for givet, og vi skal fortsat arbejde på at styrke en klar og fælles stemme med fokus på den værdiskabelse, vi bidrager med til samfundet – lokalt såvel som nationalt.
Vi ser frem til et travlt efterår og til det fortsatte samarbejde med erhvervets stærke aktører om at skabe en endnu stærkere turisme-, kultur- og oplevelsesbranche.