30.07.25 DIB Blog

Nets-nedbrud udstillede et skrøbeligt dansk betalingsmarked

Da dankort-terminalerne gik ned, og Danmark knækkede i to ved Storebæltsbroen, udstillede det et skrøbeligt dansk betalingsmarked med manglende transparens, høje priser og stor sårbarhed. DI opfordrer danske politikere til at gøre op med det monopol, som Nets - trods ny politisk aftale - fortsat i realiteten har på dankortindløsninger, skriver Jacob Kjeldsen, branchedirektør i DI Handel og DI e-commerce.

Kronikken har også været bragt i Børsen

Når de simple ting, som vi tager for givet, pludselig ikke længere virker, så bliver vores skrøbelighed tydelig: Da Nets fik nedbrud lørdag den 19. juli knækkede Danmark i to ved Storebælt. Både butikker og restauranter måtte sende potentielle kunder ud af døren. Og sommerens festivaler og forlystelsesparker kunne vinke farvel til omsætningen lørdag aften.

Nedbruddet har endnu en gang understreget, at vi er sårbare. Med en enkelt aktør, der sidder så tungt på både vores betalingsinfrastruktur og markedet, så beder vi om flere problemer som disse.

Det her må og skal være et wake-up call.

For problemet er ikke ukendt. I Nationalbankens Betalingsråd, hvor vi blandt andet har til opgave at fremme sikkerheden på betalingsmarkedet, har det været en udfordring, der har fyldt meget: Hvordan skaber vi et robust betalingsmarked i en verden, der er mere usikker end længe?

For et par uger siden roste Erhvervsministeriet og flere andre organisationer, herunder Nets, sig selv for en ny Dankort-aftale, der har de rigtige intentioner, men ikke løser udfordringen med den manglende transparens, de høje priser eller sårbarheden.

Erhvervsminister Morten Bødskov (S) påstod i Børsen, at vi i Dansk Industri (DI) også er positive omkring aftalen. Det er på ingen måde tilfældet. Vi håber, at aftalen laves om – og det starter med den undersøgelse af betalingsmarkedets konkurrence og robusthed, som Erhvervsministeren indtil videre har afvist at lave.  

De mindste virksomheder betaler prisen

Aftalen indeholder et ønske om at bryde Nets’ monopol på indløsning af Dankort, men det er uklart, hvordan det konkret skal ske og på hvilke betingelser. De øvrige aktører på markedet får ganske vist adgang til at indløse Dankort, men de skal stadig indgå aftaler med Nets.

Nets har med andre ord stadig muligheden for at fastsætte priser, som reelt gør det svært for konkurrenter at tilbyde billigere løsninger.

Det svarer til at invitere konkurrenter ind i kampen, men det er stadig det ene hold, der skriver reglerne og holder fløjten. Det eneste lyspunkt er, at Konkurrence og Forbrugerstyrelsen, efter pres fra blandt andet os i DI, får en plads i VAR-vognen.

I aftalen afsætter man også midler til at videreudvikle og drifte Dankortet, hvilket umiddelbart lyder fornuftigt. Problemet er bare, at den finansiering med stor sandsynlighed vil blive hentet ét sted: hos de små og mellemstore virksomheder, der tager imod internationale betalingskort.

Der er nemlig et loft over, hvad Nets må tage for Dankort-transaktioner i fysiske butikker – men ikke for internationale betalingskort. Dermed risikerer virksomheder i f.eks. turisme- og oplevelsesbranchen at opleve højere og mere uigennemsigtige gebyrer, fordi det er her, Nets kan hente indtægter uden regulering.

Det bliver dyrt for virksomhederne, når vi danskere er rigtig glade for de løsninger, som internationale betalingskort tilbyder, og især for virksomheder med udenlandske kunder, der i sagens natur ikke har et Dankort.

Vi er nødt til at gøre det bedre

Derfor opfordrer vi i DI fortsat Erhvervsministeriet til at igangsætte en uvildig ekspertundersøgelse, der grundigt analyserer det danske betalingsmarked og sammenligner det med andre lande – som Sverige – hvor konkurrencen fungerer bedre. Samtidig bør man vurdere potentialet i nye teknologier som konto-til-konto betalinger, som både vi og Nationalbanken har fremhævet som oplagte alternativer på sigt.

Vi må sikre et marked, hvor virksomheder – uanset størrelse – har adgang til fair vilkår, rimelige gebyrer og ægte valgmuligheder. Men det kræver politisk handling og et større mod, end det vi har set med den nuværende aftale.

Indtil da må du som virksomhed vurdere om det er nok med en enkelt indløser i Nets eller om det er tid til at overveje en ekstra indløser som Worldline, Flatpay eller løsninger baseret på MobilePay.

Vi opfordrer til, at man som virksomhed grundigt gennemgår sin indløserkontrakt - også selvom den formentlig er lang, kompleks og fyldt med fortrolighedsklausuler. Men det er en god investering, så du ikke igen står i en situation, hvor du på en lørdag aften kan vinke farvel til nye kunder, øget omsætning og den gode stemning.

Læs også:  DI Handel guide til valg af kortindløser

Hold dig opdateret

Modtag nyhedsbrevet DI Business med relevante nyheder fra erhvervslivet, politiske analyser og nøgletal samt invitationer til arrangementer, kurser og netværk med relation til erhvervslivet.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Jacob Kjeldsen

Jacob Kjeldsen

Branchedirektør

  • Direkte +45 3377 3727
  • Mobil +45 2088 3914
  • E-mail jak@di.dk

Relateret indhold