Dagen efter dansk aftale om brintinfrastruktur  mødtes ministerier, organisationer og virksomheder om det videre forløb.

Foto: Henrik Skou
09.10.24 DIB Nyheder

Dansk-tysk stormøde efter brintaftale

Dansk plan for brintinfrastruktur er vigtig for Tyskland – men forsinkelse bekymrer. DI presser på for at forsinkelse bliver så kort som mulig.

Dansk-Tysk Handelskammer lagde onsdag lokaler til et stormøde om Danmarks potentielle eksport af grøn brint til Tyskland. En eksport der tirsdag kom tættere på målet med en dansk køreplan for et netværk af brintrør, der kan forbindes til Tyskland og dermed levere energi til blandt andet tyske industrikunder, der er ved at sadle om fra sort til grøn energi.

Med til mødet var blandt andet DI’s branchedirektør Troels Ranis samt højt placerede tyske embedsmænd, der skal løbe det grænseoverskridende samarbejde om brint i mål.

- En væsentlig brik i at skabe en dansk brintsucces er koblingen til Tyskland. Derfor er signalværdien også stor, når Danmark nu går forrest med beslutningen om en brintinfrastruktur, siger Troels Ranis.

Et fundament at stå på 

Fra tysk side kvitterede Dr. Philipp Steinberg, der er Director General i det tyske erhvervs- og energiministerium, BMWK for den danske plan for brintinfrastruktur og beskrev den blandt andet som et vigtigt signal, der giver Tyskland noget konkret at stå på i sit videre arbejde med at koble et tysk ”Kernnetz” til danske brintleverancer.

Både på dansk og tysk side er der dog bekymringer, da den oprindelige tidsplan om at få et brintforbindelse i drift i 2028 bliver forsinket i tre år. I 2023 indgik den tyske vicekansler Robert Habeck og den danske energiminister Lars Aagaard netop en aftale, der satte 2028 som skæringsdatoen.

Massivt tysk brint-behov 

Derfor iværksættes fra begge sider et arbejde for at mindske forsinkelsen mest muligt.

- I DI vil vi fortsat være meget aktive i at støtte vores danske og tyske partnere i dialogen om, så vi kan få lavet en aftale, der binder de to stater til at bygge den grænseoverskridende strækning hurtigst muligt, siger Troels Ranis.

Tyskland vedtog i juli en plan for import af brint, der skal sikre at især den tyske industris energiforbrug bliver mere klimavenligt. I planen forventes behovet at nå op på mellem 45.000 og 90.000 gigawatt i 2030. Derfor drøfter Tyskland brintleverancer med mange nationer.

Hold dig opdateret

Modtag nyhedsbrevet DI Business med relevante nyheder fra erhvervslivet, politiske analyser og nøgletal samt invitationer til arrangementer, kurser og netværk med relation til erhvervslivet.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Troels Ranis

Troels Ranis

Vicedirektør

  • Direkte +45 3377 3683
  • Mobil +45 2328 5056
  • E-mail trra@di.dk

Relateret indhold