Minister for samfundssikkerhed og beredskab Torsten Schack Pedersen, midt for til højre, fik onsdag overrakt DI's beredskabspolitiske udspil af politisk direktør Morten Høyer, DI, midt for til venstre. På billedet ses medlemmer af DI's Strategiske Beredskabsforum. Fra venstre er det CEO Troels Bjerg, ISS, chief corporate affairs officer Caroline Pontoppidan, Mærsk, CEO Thomas Egebo, Energinet, adm. direktør Flemming Jensen, DSB, CEO Claus Fibiger, Securitas, CEO John Henriksen, TDC Erhverv, viceadm. direktør Thomas Bustrup, DI, og CEO Søren Krogh Knudsen, Columbus.

Foto: Ulrik Jantzen, Burojantzen.
11.12.24 DIB Nyheder

DI: Sådan kan erhvervslivet bidrage til et stærkere beredskab

DI præsenterer nu 11 konkrete anbefalinger til et mere robust beredskab, hvor virksomheder kan spille en nøglerolle takket være ekspertise og erfaringer fra bl.a. covid-krisen.

Et stærkere dansk kriseberedskab kræver et langt tættere samarbejde med erhvervslivet. Det mener Dansk Industri, som onsdag præsenterede et politisk udspil med 11 konkrete anbefalinger til, hvordan politikerne kan ruste det danske beredskab til fremtidige kriser med hjælp fra landets virksomheder.

Udspillet bygger bl.a. på erfaringerne fra Covid-19 – de gode erfaringer, såvel som de dårlige.

- Private virksomheder kan spille en nøglerolle i håndteringen af alt fra cyberangreb til oversvømmelser. Der er en enorm ekspertise og erfaring i virksomhederne, som vi skal drage meget mere nytte af, end vi gør i dag, hvis vi skal sikre et mere robust og effektivt beredskab, siger politisk direktør i Dansk Industri, Morten Høyer og fortsætter: 

- Håndteringen af COVID-19 viste, at nok kunne vi håndtere en stor uforudset krise, men det blev også tydeligt, at beredskabet ikke var tilstrækkeligt, og at virksomhederne blev involveret for tilfældigt, for ukoordineret og i nogle tilfælde alt for sent.

Kontrakter om beredskab

DI foreslår et langt tættere samarbejde mellem myndighederne og virksomhederne på en række områder. F.eks. anbefaler DI at indgå kontrakter med en række virksomheder om at levere en lang række samfundskritiske varer og services i tilfælde af kriser.

- Tidlig involvering af virksomheder er altafgørende for at håndtere kriser effektivt. Ved eksempelvis  at indgå kontrakter med virksomheder om at levere energi, fødevarer, cybersikkerheds- og IT-løsninger, værnemidler og transportservices i krisesituationer kan vi sikre, at vi som samfund har adgang til helt nødvendige ressourcer, uden at skulle opbygge store og kostbare lagre af både varer og materiel, siger Morten Høyer, og fortsætter:

Samfundsøkonomisk fordelagtig

- Det er en løsning, der både er samfundsøkonomisk fordelagtig og kan spare dyrebar tid. Og som vi kender fra andre lande, der har en meget stærkere tradition og kultur for samarbejde mellem det offentlige og private, når det kommer til beredskab.

DI foreslår samtidig at oprette ”Erhvervslivets Beredskabsstab”, som skal sikre en hurtigere og mere struktureret involvering af de private virksomheder når kriserne opstår. Desuden anbefaler DI, at myndighederne holder regelmæssige kriseøvelser sammen med virksomhederne for at styrke samarbejdet og udnyttede den samlede ekspertise bedst muligt.

Virksomheder har bidraget til anbefalinger

Anbefalingerne fra DI er blevet til i samarbejde med virksomhederne i erhvervsorganisationens Strategiske Beredskabsforum, der består af topledere fra BCG, Columbus, DSB, Energinet, Falck, ISS, Københavns Lufthavne, Mærsk, Securitas, Systematic og TDC Erhverv.

Bagtæppet for DI’s anbefalinger er, at Danmark sammen med resten af Europa står i en helt ny geopolitisk virkelighed. Trusselsbilledet indbefatter en stor risiko for fjendtlige cyberangreb og informations- og påvirkningsoperationer – trusler vi slet ikke er gearet til at håndtere.

Ny minister sikrer bedre koordinering

Med oprettelsen af Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab er den nationale kriseindsats nu samlet ét sted, og det muliggør en langt bedre koordinering af indsatsen end tidligere. Det er et vigtigt skridt på vejen mod at sikre Danmark mod det nye trusselsbillede, hvor kriser er mere grænseoverskridende og berører flere sektorer ad gangen.

Ifølge DI bliver en af de vigtigste opgaver for ministeriet at lave en samlet, national beredskabsplan og få et overblik over, hvilke trusler vores samfund er mest sårbart overfor – og hvordan der skal sættes ind.

- Vi ser meget frem til at samarbejde med Torsten Schack Pedersen og ministeriet om at få et beredskab af højeste standard, hvor vi er bedst muligt forberedt, og hvor vi kan udnytte det offentlige og det privates kompetencer på bedst mulig vis, siger Morten Høyer.

Læs hele DI’s beredskabspolitiske udspil her.

Brug DI's beredskabs-værktøjer

Kriser kommer aldrig belejligt og de kan få store konsekvenser for din virksomhed. Analysér din virksomheds risici og sårbarheder med DI's værktøj og brug DI's skabelon til din beredskabsplan, så øger du både din virksomheds modstandsdygtighed og bidrager til et mere sikkert samfund. 

Besøg di.dk/beredskab

Hold dig opdateret

Modtag nyhedsbrevet DI Business med relevante nyheder fra erhvervslivet, politiske analyser og nøgletal samt invitationer til arrangementer, kurser og netværk med relation til erhvervslivet.

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Morten Høyer

Morten Høyer

Politisk direktør

  • Direkte +45 3377 4550
  • Mobil +45 2332 6743
  • E-mail moh@di.dk

Relateret indhold