Et forøget afskrivningsgrundlag – på 108 procent - kan hjælpe virksomheder med at investere i effektivisering, elektrificering og omlægning af processer til grøn energi, siger vicedirektør Anne Højer Simonsen, DI.

30.01.25 DIB Nyheder

Virksomheder får milliardskatterabat med tilbagevirkende kraft

Virksomheder kan nu få forøget afskrivningsgrundlag for grønne investeringer fra den 1. januar 2025 og frem til den 31. december 2026. Det er en længe ventet god nyhed, siger DI.

Virksomheder, der investerer i en mere klimavenlig produktion fra den 1. januar 2025 og frem til den 31. december 2026, kan få del i et ”grønt investeringvindue”. Det betyder, at de får et forøget afskrivningsgrundlag – på 108 procent – når de investerer i en mere klimavenlig produktion, hedder det i en pressemeddelelse fra Skatteministeriet.

Ifølge pressemeddelelsen er det regeringen, der sammen med SF, Konservative og Radikale Venstre er nået frem til aftalen til samlet 1,1 mia. kr.

- Når vi hjælper virksomheder med at investere grønt, styrker vi ikke bare danske virksomheder – vi er med til at fremtidssikre danske arbejdspladser og dansk produktion i overgangen til et grønnere samfund, siger skatteminister Rasmus Stoklund (S).

Læs også: Jylland har de grønne job

Længe ventet nyhed

Aftalen udmønter den ramme på 1,1 mia. kr. (2025-niveau) til det grønne investeringsvinduer, som blev afsat i Aftalen om grøn skattereform for industri mv. fra juni 2022.

- Det er en god nyhed som vi har ventet længe på. Investeringsvinduet skal gøre virksomhederne i stand til at prioritere klimainvesteringer i effektivisering, elektrificering og omlægning af processer til grøn energi. Det er der brug for, nu hvor CO2-afgifterne er trådt i kraft 1. januar 2025, siger vicedirektør Anne Højer Simonsen, Dansk Industri (DI).

Hun ser nu frem til, at de sidste udeståender fra 2022 kommer på plads.

- Det gælder især CO2-afgiftsfritagelse af grøn gas (biogas) i ledningsnet, så der kan bruges grøn energi i flere former til de forskellige processer i virksomhederne, siger Anne Højer Simonsen.

Læs også: Nu bliver det slut med at fyre for gråspurvene

Anne Højer Simonsen

Anne Højer Simonsen

Vicedirektør

  • Direkte +45 3377 3465
  • Mobil +45 4014 0603
  • E-mail anhs@di.dk

Relateret indhold