EU-top lover handling ved møde i Dansk Industri
Topchefers løfte om milliardinvesteringer i Europa blev godt modtaget af EU’s centrale ledere ved møde i Dansk Industri.
Europa har styrke og et stort potentiale – men vi skal også frigøre det potentiale. Derfor er det vigtigt at gå fra ord til handling.
Sådan lød det blandt andet fra EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, da hun onsdag deltog i topmødet ”Copenhagen Competitivness Summit” hos Dansk Industri.
Sammen med statsminister Mette Frederiksen, Polens præsident Donald Tusk og Frankrigs præsident Emmanuel Macron modtog von der Leyen et historisk løfte fra 28 af Europas største virksomheder om milliardinvesteringer, hvis EU formår at rydde de knaster af vejen, som i dag koster dyrt i fællesskabets konkurrencekraft.
Ursula von der Leyen beskrev videre EU-Kommissionens initiativer, der er sat i søen med afsæt i Draghis et år gamle rapport om Europas svigtende konkurrencekraft.
- Draghi-rapportens diagnose var krystalklar. Og vi er alle forpligtet af den diagnose. Det er i sig selv unikt, at vi alle er enige om, at det er den rigtige vej at gå. Nu skal vi have tingene ført ud i livet, sagde hun.
Blandt EU’s initiativer er ønsket om regelforenkling, hvor seks såkaldte omnibusser nu er undervejs. Her efterlyste kommissionsformanden, at Europa-Parlamentet rykkede hurtigere, så virksomhederne kunne høste fordelene.
Forenkling i det indre marked
At det haster med regelforenkling fremhævede Polens præsident Donald Tusk også, hvis EU skal gøre sit bedste for at hjælpe erhvervslivet i EU. Han henviste som eksempel til, at han havde talt med store stålvirksomheder, der så bedre vilkår i USA og Brasilien.
- Vi har måneder til at reagere – ellers er det for sent, sagde Tusk og henviste til, at regelbyrden i det indre marked er vokset siden han var præsident første gang.
Frankrigs præsident Emmanuel Macron takkede for virksomhedernes løfte og erklærede sig enig i erklæringens beskrivelse af situationen.
- Vi skal være mere konkurrencedygtige. Det er den eneste måde til at skabe arbejdspladser, vækst og finansiere vores velfærd. Vi skal også mere uafhængige, for vi har erfaret i de seneste år, at prisen ved afhængighed er stor, sagde han og uddybede:
- Vi ved præcis, hvad der er behov for - blandt andet fra Draghi-rapporten. Nu handler det om at levere løsningerne, sagde han.
Ifølge Macron er det oplagt at starte på vores egen hjemmebane, nemlig det indre marked.
- Så længe vi har barrierer i det indre marked, så dræber vi virksomheders potentiale på et regionalt marked med 450 millioner indbyggere, konstaterede han.
Læs også: Topchefer lover milliardinvesteringer i EU – hvis EU leverer reformer
Artikel fortsætter under billedet
Det var et historisk øjeblik i Dansk Industri, da 28 topledere fra nogle af Europas største virksomheder og flere af de mest centrale politikere i EU kunne samles og blive enige om, at kæmpe for en forbedret konkurrencekraft.
Foto: Foto: Lasse LundbergNødt til at tage ansvar
Statsminister Mette Frederiksen bekræftede også behovet for at styrke EU’s konkurrencekraft samtidig med, at vi bliver i stand til at tage vare på sin egen sikkerhed. Og så sendte hun en klokkeren besked til erhvervslivet:
- Hvis I ikke er en succes, så er vi heller ikke en succes, og det må ikke blive situationen for Europa. Vi kan ikke vente på at andre gør arbejdet for os i Europa. Æraen er slut, hvor vi kunne få billig energi og sikkerhed fra andre. Vi er nødt til at tage ansvaret på os selv. Det er selve meningen med, at vi mødes her i dag, og jeg synes, vi er kommet godt i gang, sagde hun.
Hun fik overrakt virksomhedernes ”Copenhagen Pledge” af svenske Investor AB’s bestyrelsesformand Jacob Wallenberg med en opfordring til EU om at skifte fra reaktion til aktion for at være konkurrencedygtig, sikker og modstandsdygtig.
- De europæiske virksomheder, der er repræsenteret her i dag er klar til at handle. Ikke kun med goodwill men også konkret, for vi er klar til at investere markant mere i Europa. I gennemsnit er de her virksomheder klar til at investere 50 pct. mere i EU frem mod 2030, sagde han.
Hvis alle store europæiske virksomheder matcher den investeringsvækst, vil Europa kunne lukke investeringsefterslæbet på 800 mia. euro, der er beskrevet i Draghi-rapporten.
"Get the job done - please"
DI’s adm. direktør Lars Sandahl Sørensen både åbnede og afsluttede pressemødet med opfordringen til at handle og handle hurtigt.
- Det har været rigtigt opmuntrende at lytte til jeres analyser og styrken bag prioriteringen af, at det her skal føres ud i livet. Det har en stor betydning for os, sagde han og påpegede en ekstra dimension, nemlig den psykologiske værdi af konkret handling:
- Den globale situation er så udfordrende, at vi har brug for den psykologiske effekt af, at I viser vejen, og får tingene til at ske. Vi ved det er svært. Men det handler ikke kun at tale om, hvad der er muligt, men også hvad der er nødvendigt.