Sig ja, næste gang skolen ringer om erhvervs-praktikpladser
I min virksomhed med 15 ansatte finder vi plads til mellem to og fire praktikanter hvert år. Så mon ikke også I kan udvise samfundssind og finde et par pladser hos jer, spørger Michael Harboe, adm. direktør, Virsabi i et debatindlæg.
Kan du huske, hvor du var i erhvervspraktik i folkeskolen?
Selvfølgelig kan du det. For de fleste af os er erhvervspraktikken første gang, vi snuser til det rigtige voksne arbejdsliv og får et indblik i, hvad det vil sige at være på en arbejdsplads.
Erhvervspraktik i folkeskolen sætter varige spor. Det gjorde den for mig, og det ved jeg, den gør, for de unge mennesker som vi hvert år åbner døren for i løbet af efteråret (eksternt link). For erhvervspraktik er den bedste lejlighed for at snuse til muligheder for at gå andre veje, end dem de unge mennesker hører mor og far tale om over spisebordet derhjemme.
Se opslag på LinkedIn fra Virsabi med erhvervspraktikanter
Åbner øjnene for brancher med mangel på arbejdskraft
Vi ved med sikkerhed, at IT-branchen bliver udfordret af mangel på arbejdskraft. Men vi er langt fra den eneste branche. Den maritime sektor, hvor Danmark har en lang stolt tradition, kommer til at kæmpe for talenterne, og vi kommer alle sammen til at krydse fingre for, at der findes blikkenslagere, VVS’ere, murere og tømrere, der kan lave alt det i vores huse, som selv den bedste AI-model ikke kan reparere for os.
Hvis vi vil have unge mennesker til at vælge uddannelses- og karriereveje inden for de brancher, hvor vi mangler arbejdskraft, er vi nødt til at tage ansvar.
Erhvervspraktik gør en verden til forskel
Som virksomhedsledere er det mindste, vi kan gøre, at give de unge et indblik i, hvad vores fag kan tilbyde.
Bortset fra jer, selvfølgelig. For lige nu har I travlt, og det meste af jeres arbejde foregår foran en computer og med møder både fysiske og online, hvor der bliver talt om ting, som enten er hemmelige, eller som en 14-årig ikke har en chance for at forstå. Så hvilken forskel skulle sådan en uge gøre for den enkelte elev?
Svaret er en verden til forskel. Vi skal ikke undervurdere, hvad det betyder for et ungt menneske at blive taget alvorligt og få lov til at prøve kræfter med en branche, de ellers kun har hørt om. Mange os kan sikkert pege på netop den slags oplevelser som afgørende for vores valg senere i livet – om det er en erhvervspraktik eller en lærer, der med smittende energi og entusiasme åbnede vores sind for noget, som vi ikke anede, vi havde interesse i eller talent for.
Vis dem, at vi har brug for dem
For alt for mange unge bliver erhvervspraktikken reduceret til en tilfældig uge, hvor de ender hos en af mors eller fars venner. Hvis de da overhovedet finder en plads. Erhvervspraktik bør være meget mere end en pause fra skolen, det bør være en mulighed for at snuse til arbejdsopgaver, de ikke vidste fandtes.
Skolerne kan ikke løfte ansvaret alene for at guide eleverne i retning af de brancher, hvor vi mangler arbejdskraft i fremtiden. Som virksomheder kan vi begynde med at sige ja, næste gang de ringer fra skolen for at spørge, om vi kan tage en erhvervspraktikant. Vi kan ikke forvente, at de unge mennesker finder vej til os og vores brancher, hvis vi ikke viser dem, at vi findes og har brug for dem.
I min virksomhed med 15 ansatte finder vi plads til mellem to og fire praktikanter hvert år. De sidste seks år har vi taget mindst to folkeskoleelever i erhvervspraktik, og det tvinger os til at kigge på os selv med friske øjne. Det tvinger os til at udtænke et projekt, som de kan udføre, og på den måde tvinger det os til at finde tilbage til kernen af nogle af vores arbejdsopgaver. Samtidig kommer de med nysgerrige hjerner og stiller spørgsmål, der får os til at se på vores rutiner med et friskt blik.
Mon ikke I også kan udvise samfundssind og finde et par pladser hos jer?
Inspiration til erhvervs-praktik
Inspiration til erhvervspraktik
For at klæde alle parter på, så både virksomheder, skoler, forældre og elever får en god oplevelse med erhvervspraktik, er der udviklet en erhvervspraktikpakke.
Udover DI har følgende organisationer været med til at udarbejde materialerne:
Kommunernes Landsforening, Danmarks Lærerforening, Danmarks Vejlederforening, Danske Skoleelever, Skole og Forældre, Børne- og Kulturchefforeningen, Dansk Erhverv, Tekniq, Horesta, Dansk Metal, Fagbevægelsens Hovedorganisation, Dansk Arbejdsgiverforening, Åben Virksomhed, SkillsDenmark, Børne- og Undervisningsministeriet.
Pakken er udarbejdet af Naturvidenskabernes Hus på vegne af ovennævnte.og giver blandt andet virksomheder gode råd, guides, kontraktskabeloner og meget andet.
Find hele erhvervspraktikpakken
Fakta
Bidrag til DI Debat
Med DI Debat giver vi medlemmer plads til selv at komme til orde.
Vi forbeholder os retten til at udvælge og beskære indlæg i forhold til pladshensyn og relevans.
Du kan sende dit indlæg til webredaktør Felix Stark febs@di.dk. Og ringe for yderligere info på: 33773838
Synspunkter på DI Debat er ikke nødvendigvis udtryk for DI’s holdning.