Egholms fem fejemaskiner er på gaden næsten dagligt i Mykolaiv, fortæller Dmytro Chuchmai, der er leder af byens parkvæsen. Han er overrasket over effekten af de specielle køretøjer.

Foto: Alexandra Strand Holm
26.01.26 DIB Nyheder

”Krig eller ej – en by skal holdes ren”

DI i Ukraine: Egholms fejemaskiner har travlt i det krigshærgede land, hvor der skabes værdi - både økonomisk, markedsmæssigt og menneskeligt.

Der er luftalarmer og ofte mange på et døgn. Nogle gange kortvarigt. Andre i timevis. Der er ingen rutefly og ingen nem vej ind i Ukraine. Angreb med droner og missiler rammer kritisk infrastruktur over hele landet, og sætter strøm, vand og varme ud af spil.

Det kræver forberedelse, robusthed og opfindsomhed at tilpasse sig virkeligheden i Ukraine. Et vilkår der gælder, uanset om man er borger eller besøgende – eller en dansk virksomhed, der vil forsøge sig på det ukrainske marked. Med alt det besværlige in mente, hvorfor så overhovedet gøre det?

- Danmark som nation er et godt brand i Ukraine. Der er ingen tvivl om, at man i Ukraine har bemærket, hvordan vores tilgang er og, hvordan Danmark har støttet Ukraine massivt siden krigen. Så vi har stor goodwill.

Sådan siger Carsten Thygesen, der er salgsdirektør i Egholm, en dansk maskinproducent hjemmehørende i Lemvig. DI Business har besøgt Mykolaiv, hvor Egholms maskiner er på arbejde. Carsten Thygesen er ikke i tvivl om, at tidspunktet for at engagere sig i Ukraine som dansk virksomhed er rigtigt.

- Man skal man holde sig for øje, at Ukraine bliver et center for økonomisk udvikling i de kommende år. Så der er for mig at se meget store muligheder for positionering og investering netop nu, siger Carsten Thygesen

Læs også: Til inspiration: Her er DI’s hjælp til eksportsucces i 2026

Muligheder i Mykolaiv

Egholms grønne fejemaskiner, også kendt som redskabsbærere, kører i dag flere steder i Ukraine. Et af dem er havnebyen Mykolaiv ved Sortehavskysten.

- Det betyder noget at holde en by ren og pæn uanset om der er krig eller ej. Og i Ukraine er det en del af kulturen, at der bliver ryddet op og at omgivelserne bliver holdt, siger Carsten Thygesen.

Mykolaiv by og den tilhørende oblast – eller provins – er et særligt fokusområde for Danmark. Her er store og små statsstøttede projekter i partnerskaber med danske aktører, sat i værk for at understøtte genopbygningen.

- Vi kender jo Ukraine som et sted, hvor håndens arbejde historisk har været billig. Så meget har kunnet lade sig gøre med manuelt arbejde. Men det ændrer sig. Både nu og på sigt, bliver der brug for at få arbejdsgange, der er mere effektive. Og der ser Egholm et potentiale, siger Carsten Thygesen.

I Ukraine siden 2018

Egholm-fejemaskiner fra Lemvig er solgt i Ukraine siden 2018, hvor den danske virksomhed fik et samarbejde med en lokal importør.

I 2024 kom en sending fejemaskiner til Mykolaiv hjulpet på vej af en købsaftale med et tilskud til handlen på 40 procent fra Danmarks Eksport og Investeringsfond, EIFO. Køberen var bystyret i Mykolaiv, hvor det lokale parkvæsen er udfordret af mandskabsmangel på grund af krigen, hvor mange er i militærtjeneste. Nu er de grønne fejemaskiner fra Lemvig kommet til undsætning. Flere er på vej, og de er blevet en lokal attraktion og et tegn på nye tider.

- Når EIFO og dermed den danske stat bidrager, og har program hvor folk får tingene billigere, så har det selvfølgelig en positiv effekt. Det kan også hjælpe danske virksomheder, der er nye i Ukraine, siger Carsten Thygesen, der ser store fordele i mulighederne for dansk støtte til samarbejdsaftaler. Særligt for dem, der er nye på det ukrainske marked.

- For Egholm er det ikke afgørende. Vi har arbejdet i landet i otte år gennem en ukrainsk importør, som vi også selv har hjulpet og støttet siden krigens start. Så vores salg er ikke kun drevet af støtten fra EIFO, men det er selvfølgelig en fordel.

De fem fejemaskiner fra Lemvig, er på gaden næsten dagligt, fortæller Dmytro Chuchmai, der er leder af Mykolaivs parkvæsen, og overrasket over effekten af de nye specialkøretøjer. Hver maskine laver det arbejde, som 25 mennesker ellers skulle på gaden for sommer og vinter, vurderer han. Gadefejerne er der stadig, men arbejdet er nu fortrinsvis varetaget af kvinder og ældre mennesker, der ikke er indkaldt til militærtjeneste.

Læs også: Sådan undgår du faldgruber i Ukraine

Egholms Carsten Thygesen anbefaler andre, der vil starte i Ukraine, at finde de rette samarbejdspartnere.

Foto: Egholm

Samarbejde med virksomheder 

Carsten Thygesen fra Egholm oplever stor interesse fra danske virksomheder. Derfor ser Egholms salgsdirektør nu på muligheder for at samle nogle af de mange interesserede. Selv håber han på nye samarbejder og konkrete joint ventures mellem danske virksomheder og ukrainske aktører.

- Det handler om at være der på det rigtige tidspunkt. Og det er nu. Der er allerede en sammenslutning af danske virksomheder i Lviv i det vestlige Ukraine, hvor vi tester idéer om at gå sammen om at lave noget. Jeg bliver kontaktet af en masse mennesker, og prøver at hjælpe hvor kan, siger Carsten Thygesen og spørger:

 – Jeg har stor veneration for ukrainerne, og der er et momentum lige nu. Så det prøver vi at arbejde med og hjælpe andre i gang. Hvis vi er flere, har vi større reach. Og hvorfor skulle vi ikke få danske virksomheder ind i stedet for andre europæiske?

Læs også: Investeringsfond klar : Oplagt at se mod Ukraine nu

El og varme til Ukraine
Ukraines ambassade i Danmark søsætter nu en landsdækkende indsamling, der skal hjælpe landets borgere igennem den kolde vinter, hvor mange oplever strømafbrydelser på grund af de russiske angreb.
Indsamlingen skal gå til indkøb af strømgeneratorer fra HybridGenerator ApS i Årslev.
Manglende strøm driver også mennesker på flugt. Tusindvis søger lige nu ud af byerne. Hjælp dem tilbage til varme hjem.
Donationer til formålet kan ske via mobilpay 886381 (KOLO Nordic) mærket "Varme"
Eller reg. nr. 7312 Konto 0001081134
Læs mere: https://kolonordic.dk/

Foto: KOLO Nordic

En god start

I dag henter Egholms importør selv fejemaskinerne i Danmark, og står for at fragte og fortolde maskinerne på deres vej ind i Ukraine. Men Lemvig-virksomheden overvejer selv en mere permanent tilstedeværelse i Ukraine i samarbejde med den lokale importør.

- Vi overvejer et joint venture med vores importør, så vi kan være med til at tage del i udviklingen af markedet. Så kan vi selv være med til at tage langsigtede beslutninger, siger Carsten Thygesen, og kommer med et godt råd til dem, der overvejer at starte op i Ukraine:

- Hvis jeg skal komme med en anbefaling til andre, der vil starte i Ukraine, så er det uden tvivl at sikre sig, at man finder de rigtige at arbejde sammen med. Man skal være der og gøre en indsats, og selvfølgelig også være heldig at møde de rigtige mennesker på det rigtige tidspunkt.  

Læs også: ”Ukraine er ikke noget, man gør halvhjertet”

DI gode råd

DI's Ukraineansvarlige Peter Helk deler her seks gode råd, der tager højde for de største udfordringer i Ukraine:   

  • Kortlæg risici før du går ind. Identificér på forhånd hvor korruption typisk opstår: Offentlige indkøb, tilladelser, told og ved brug af mellemmænd.
  • Vælg lokale partnere med omhu. Gennemfør grundig KYC og due diligence. De største risici opstår via tredjeparter.
  • Sæt klare interne spilleregler – og håndhæv dem. En enkel adfærdskodeks for gaver, betalinger og kontakt til myndigheder er afgørende. Regler uden konsekvenser virker ikke.
  • Brug gennemsigtighed og digitalisering aktivt - Sporbare systemer, digitale betalinger og gennemsigtige udbudsplatforme reducerer korruptionsrisici markant.
  • Virksomheder, der siger nej til uformelle betalinger, kan opleve, at de bliver sat tilbage på markedet. Det er en omkostning, men ikke et tegn på fiasko. Vær derfor tålmodig og accepter friktion i den indledende fase og stå ikke alene.
  • Deltagelse i netværk som Danish Ukrainian Business Council giver adgang til erfaringsudveksling, sparring og kollektiv handling, som reducerer presset på den enkelte virksomhed. 

Brug DI

Deltag i Ukraine dagen

Den 24. februar markerer DI fireårsdagen for invasionen af Ukraine ved at samle virksomheder, organisationer, beslutningstagere og civilsamfund for at dele erfaringer og debattere, hvordan vi bedst fastholder opmærksomhed og engagement i den fortsatte støtte til Ukraine. Arrangementet sætter fokus på:

  • Erfaringer og læring fra fire års krig - både i Ukraine og Danmark.
  • Vigtigheden af fortsat støtte og investering - fra både det private og offentlige Danmark.
  • Anerkendelse af dem, der gør en forskel.
  • Muligheder for erhvervslivet, NGO’er, civilsamfund og privatpersoner for at bidrage.
  • Oplæg fra ukrainske og danske nøglepersoner og paneldebatter.
  • Se program og tilmeld dig her
Skrevet af:

Alexandra Strand Holm, Ukraine

Peter V. Helk

Peter V. Helk

Seniorchefkonsulent

Relateret indhold