COWI er vant til at løse komplekse infrastrukturopgaver som eksempelvis landingsbaner, havne, energiforsyning og bygninger i det arktiske miljø i blandt andet Grønland, Island, Nord Norge og Svalbard. Her et billede fra lufthavnen i Nuuk.

Foto: COWI
23.09.26 • DIB • Nyheder

COWI ser positivt på ny aftale om Grønland

COWI har store erfaringer med lufthavne i arktiske egne, der kan komme i spil med nye grønlandske baseplaner. DI og Grønlands Erhverv ser også muligheder i aftalen mellem Grønland, USA og Danmark.

COWI har været aktiv i Grønland i 60 år og har haft deres egen afdeling i Nuuk siden oktober 2025. Virksomheden ser spændende muligheder i den aftale, som USA’s præsident Donald Trump, statsminister Mette Frederiksen og den grønlandske regeringsleder Jens-Frederik Nielsen underskrev tirsdag i New York.

- Den nye aftale mellem Grønland, Danmark og USA er positiv for alle parter. Et stærkt samarbejde mellem alle tre er afgørende, også for udviklingen af Grønland i respekt for befolkningens ønsker og det grønlandske miljø, siger Jesper Asferg, der er chef for forretningsudvikling og infrastruktur hos COWI.

Virksomheden har blandt andet været med til at bygge Grønlands tre nye lufthavne i Nuuk, Ilulissat og Qaqortoq og arbejder også for det amerikanske forsvar på Pituffik Space Base.

 - Vi vil naturligvis gerne bidrage til at udvikle de to nye amerikanske baser, i tæt partnerskab med grønlandske samarbejdspartnere, som jo også vil være til gavn for NATO og Rigsfællesskabet. Det er et område, vi har stor erfaring inden for. Vi er vant til at løse komplekse infrastrukturopgaver som eksempelvis landingsbaner, havne, energiforsyning og bygninger i det arktiske miljø i blandt andet Grønland, Island, Nord Norge og Svalbard forklarer Jesper Asferg og fortsætter:

- Opgaverne kræver en forståelse for kundens behov, i tæt samarbejde med lokale grønlandske virksomheder, og indsigt i de lokale forhold og vilkår koblet med høj tekniske kompetence og kapacitet. Her har vi mange erfaringer at bidrage med i tæt samarbejde med lokale kræfter.

Nu ser COWI frem til yderligere information om planerne for de to baser i Mestersvig og Narsarsuaq.

Artikel fortsætter under foto

COWI vil naturligvis gerne bidrage til at udvikle de to nye amerikanske baser, i tæt partnerskab med grønlandske samarbejdspartnere, som jo også vil være til gavn for NATO og Rigsfællesskabet, siger Jesper Asferg.

Foto: COWI

Grønland i førersædet

Hos DI pointerer adm. direktør Lars Sandahl, at danske virksomheder står klar – i tæt samarbejde med grønlandske virksomheder – til at skabe job og bidrage til en udvikling, som grønlænderne selv står i spidsen for. Lars Sandahl er både glad og lettet over aftalen efter måneders usikkerhed.

 - Nu har vi en aftale med USA, som er til fordel for alle parter og for samarbejdet mellem vi tre lande. Så det er både en rigtig god dag for Rigsfællesskabet og for samarbejdet på tværs af Atlanten, siger han i en pressemeddelelse.

Artikel 4 central 

Erhvervsorganisationen Grønlands Erhverv, som arbejder sammen med DI, fremhæver aftalens artikel 4, punkt 4, som beskriver hvordan USA i videst muligt omfang at anvende grønlandskbaserede aktører til etablering, drift, vedligeholdelse og service af forsvarsområderne, forudsat at virksomhederne har den nødvendige kapacitet og kompetence.

Direktør Christian Keldsen  peger på, at det understreges , at Grønland er en selvstændig part i aftalen, at det grønlandske folks ret til selvbestemmelse anerkendes, og at aftalen skal skabe konkrete fordele for det grønlandske samfund.

 - Særligt udviklingen omkring Narsarsuaq, Mestersvig og Pituffik kan blive væsentlige drivere for ny erhvervsaktivitet og investeringer i lokal infrastruktur til gavn for lokalsamfund og erhvervsrettede projekter, skriver direktør Christian Keldsen.

Mads Qvist Frederiksen

Mads Qvist Frederiksen

Chefkonsulent

Relateret indhold