Bestyrelsen sætter retningen i en tid med global uro
Krigen i Mellemøsten, stigende aluminiumpriser og nye politiske strømninger i EU sætter i disse måneder rammerne for aluminiumsbranchen. Det stod klart, da Aluminium Danmarks bestyrelse mødtes i Industriens Hus i København til årets andet bestyrelsesmøde. Her drøftede bestyrelsen både de helt konkrete markedsudfordringer og de mere langsigtede politiske vilkår, som foreningen og dens medlemmer skal navigere i.
Allerede i den indledende runde blev det tydeligt, at de globale spændinger har direkte konsekvenser for virksomhederne. Flere bestyrelsesmedlemmer pegede på, at uroen i Mellemøsten presser aluminiumpriserne op og skaber begrænsninger i adgangen til reservationer.
Buy European: Frihandel med forbehold
Mødets mest principielle debat handlede om mulige “Buy European”-krav i kommende EU-lovgivning. Bestyrelsen slog fast, at Aluminium Danmark som udgangspunkt er tilhænger af frihandel. Samtidig var der enighed om, at unfair konkurrence, eksempelvis som følge af udenlandske subsidier, kan nødvendiggøre modforanstaltninger.
Et generelt krav om europæisk oprindelse blev dog vurderet som problematisk. Europæisk produktion kan ganske enkelt ikke dække behovet, medmindre begrebet “europæisk” defineres meget bredt og også omfatter frihandelspartnere. Hvis målet er at styrke og bevare europæisk produktion af aluminium og aluminiumprodukter, bør EU ifølge bestyrelsen i højere grad fokusere på at effektivisere eksisterende værktøjer som antidumping frem for at indføre nye krav og restriktioner, der risikerer at øge de administrative byrder for virksomhederne.
Bestyrelsen lagde derfor op til, at drøftelsen om “Buy European” skal tages bredere med medlemmerne på den kommende medlemsdag og generalforsamling.
Aktiviteter: Salg, synlighed og international tilstedeværelse
Bestyrelsen besluttede, at foreningen afholder en medlemsdag den 20. maj, hvor der bliver sat fokus på aluminiums nye rolle i en verden i opbrud. Medlemmerne skal på dagen få et klart billede af, hvorfor der nu er så stærk politisk interesse for aluminium, og hvad det vil betyde. Det bliver en dag med stærke oplægsholdere og med et strategisk perspektiv på den nære fremtid.
Der er dog også andet i vente. Planlægningen af Golfdag 2026 er godt i gang, og forberedelserne til ALUMINIUM 2026 i Düsseldorf fortsætter. Med blot 16 resterende, ledige kvadratmeter er der tæt på at være udsolgt. Så hvis man vil fremme sin europæiske eksport med 50 % støtte fra Eksportrådet, er det nu, man skal slå til!
Næste skridt
Næste bestyrelsesmøde afholdes den 25. august 2026 fra kl. 13.30 til 15.00. Med både globale spændinger, politiske initiativer og interne strategiske beslutninger på dagsordenen er der lagt op til et travlt efterår, hvor Aluminium Danmark skal lægge sig i selen for at sikre gode, konkurrencedygtige rammevilkår for branchen i en verden i opbrud.