Aarhus stadion forventes klar til forårssæsonen 2027

18.02.26 Dansk Byggeindustri Nyheder

Dansk Byggeindustri: Generalforsamling og branchemøde den 15. april

Vi afholder generalforsamling og branchemøde den 15. april i Aarhus. Vi starter hos Johnson Controls i Højbjerg. Herefter besøger vi byggepladsen ved Aarhus Stadion og runder dagen af med middag hos Varna Palæet

På dette branchemøde sætter vi fokus på cybercrime, og hvordan vi som producenter af byggevarer kan bidrage til et mere robust, bæredygtigt og konkurrencedygtigt byggeri.

I forlængelse af mødet er der rundvisning i produktionen hos Johnson Controls. Herefter besøger vi byggepladsen ved det nye ikoniske Aarhus Stadion. Dagen slutter med fælles middag på Varna Palæet ved i det naturskønne Marselisborg-område.

Generalforsamlingen er forbeholdt medlemmer af Dansk Byggeindustri, mens branchemødet er åbent for topledere inden for byggeindustrien.

Program

10:00 Generalforsamling for Dansk Byggeindustri
Johnson Controls, Christian X's Vej 201, 8270 Højbjerg

11:15 Frokost & netværk
Johnson Controls, Christian X's Vej 201, 8270 Højbjerg

12:00 Velkommen til Byggeindustriens branchemøde
Martin Søgaard, CEO Idealcombi

12:10 Velkommen til Johnson Controls
Generel introduktion til vores virksomhed, forretningsudvikling og vores produkter. I 2023 blev vi udsat for at cyberangreb. Hvad skete der, og hvad har vi lært?
Morten Deding, Johnson Controls, Højbjerg

12:25 Sammenhæng i værdikæden er nøglen til bæredygtigt og konkurrencedygtigt byggeri
DI Byggeri samler hele værdikæden i byggeriet om fælles løsninger for bæredygtighed, robusthed og konkurrenceevne. Byggevareproducenterne spiller en nøglerolle i forhold de mange nye krav der stilles til at bygge nyt og for at renovere.
Rasmus Brandt Lassen, direktør i DI byggeri

12:50 Når produktionen står stille: Undgå at cyberangreb rammer din virksomhed
Cyberangreb lukker fabrikker, stopper leverancer og koster omsætning. Få indsigt i de aktuelle trusler, konkrete metoder til forebyggelse og træning - samt de afgørende beslutninger, der skal træffes, hvis dine virksomhed bliver ramt.
Martin Wang Nexø, Stifter og partner, The Tech Collective

13:20 Rundvisning hos Johnson Controls
Johnson Controls i Højbjerg producerer avancerede industrielle køleanlæg, varmepumper og kompressorer. Fabrikken er et globalt kompetencecenter for bæredygtige køle- og varmeløsninger, der betjener industrier som fødevarer, datacentre og fjernvarme.

14:35 Opsamling

14:45 Afgang til Aarhus Stadion
Stadion Allé 70, 8000 Aarhus C

15:15 Introduktion og rundvisning på byggeplads: Aarhus Stadion
Aarhus Stadion er under opførelse som et nyt, markant stadionanlæg i byen. Projektet er kendetegnet ved sin arkitektur med 100 hvide betonsøjler og trælameller, der understøtter samspillet med det omkringliggende skovområde. Byggeriet forventes færdigt i februar 2027 med en samlet anlægssum på ca. 1,1 mia. kr. Rundvisningen giver et konkret indblik i byggeriets skala, tekniske løsninger og udfordringer i udførelsen. Der vil være mulighed for dialog og spørgsmål undervejs.
Gert Hedegaard, projektleder, A. Enggaard A/S

17:00 Middag: Varna Palæet
Varna Palæet er en ikonisk, historisk restaurant- og selskabsbygning fra 1909, og det er beliggende i det naturskønne Marselisborg-område.
Ørneredevej 3, 8000 Aarhus C

Skrevet af:

Søren Cajus

Relateret indhold