Holdet på den nye brancheuddannelse samlet på Learnmark Horsens på den første dag.

15.11.24 Dansk Infrastruktur Nyheder

Ny brancheuddannelse: Kabel- og ledningsarbejder kan nu blive faglærte

En ny brancheuddannelse har netop set dagens lys, da Learnmark i Horsens tidligere på ugen åbnede dørene til uddannelsesstart for 21 kabel- og ledningsarbejdere.

Med målet om at dygtiggøre kabel- og ledningsarbejdere er brancheuddannelsen blevet en realitet. Det er noget uddannelsesudvalget i DI’s Kabel- og ledningssektion længe har set frem til.

”Allerede for næsten to år siden havde vi de første tanker om denne nye brancheuddannelse”, fortæller formand i uddannelsesudvalget, Per Jensen, der desuden er Regionsdirektør i Munck Forsyningsledninger, Jylland.

”Formålet er at øge kvaliteten af det udførte arbejde – og dermed også minimere graveskader. Derudover ønsker vi at gøre branchen mere attraktiv for både nuværende og kommende medarbejdere – og det tror vi en brancheuddannelse kan bidrage til”.

I løbet af de næste 1,5 år skal holdet møde på Learnmark i Horsens i 10 moduler på i alt 19 uger.  

Emnerne favner bredt inden for forsyningsledninger og vil være både teoretisk og praktisk orienteret. Holdet kommer bl.a. omkring håndtering af kabler og rør, styret boring, retablering og ledningsregistrering samt love og regler på området.

Desuden er sikkerhed, arbejdsmiljø, kommunikation og konflikthåndtering på skemaet.

”Vi har valgt Learnmark Horsens, da de har god erfaring med andre bygge- og anlægsfaglige brancheuddannelser. Deltagerne kommer fra hele landet og fra forskellige virksomheder, så forventningen er også, at de får skabt et netværk på tværs og et godt sammenhold, når de har skoleophold”, fortæller Per Jensen.

Uddannelsesudvalget glæder sig til at følge holdet under hele forløbet og vil løbende evaluere for at sikre den bedste kvalitet.

”Vi ser frem til at følge holdet og udviklingen i branchen. Vi tror på, at uddannelsen, hvor man kan dygtiggøre sig og få papir på sine kompetencer, kan bidrage til at gøre branchen og arbejdet mere attraktivt for nuværende og kommende medarbejdere”, afslutter Per Jensen.

Bag brancheuddannelsen står Kabel- og ledningssektionen og 3F.

Relateret indhold