Fire aktuelle emner på DFL’s temadag
Godt 25 engagerede medlemmer deltog den 25. september i DFL’s årlige temadag på Gl. Vindinge. Fire veloplagte oplægsholdere satte fokus på emner, der spændte fra EU’s grønne dagsorden, nye emballagekrav til bæredygtighedsrapportering og klimadokumentation.
Oplæggene gav deltagerne både indblik i den aktuelle reguleringspolitiske udvikling og konkrete værktøjer til arbejdet med nye krav i virksomhederne. Undervejs var der god mulighed for spørgsmål og faglig dialog.
Dagens fire oplæg satte fokus på følgende emner:
Mikkel Sager fra DI’s europakontor i Bruxelles gav et overblik over udviklingen i EU’s grønne dagsorden og de politiske drivkræfter bag den. Han pegede blandt andet på ændringer i sammensætningen af Parlamentet, Rådet og Kommissionen og gav samtidig en status på EU’s lovgivningsproces.
Lars Bruntse fra VANA gennemgik den seneste udvikling i forordningen om emballage og emballageaffald (PPWR), som i øjeblikket giver mange virksomheder betydelige udfordringer. Forordningen trådte i kraft i august og indebærer blandt andet nye krav, definitioner og aktørroller. Lars redegjorde for reglerne og deres betydning for virksomhederne.
Tina Aggerholm fra Dansk Industri gav en grundig indføring i den nye frivillige standard for bæredygtighedsrapportering (VS, tidligere VSME). Efter omnibusændringerne er den omfattende CSRD-regulering kun obligatorisk for de allerstørste virksomheder. For de øvrige virksomheder kan VS-standarden være et mere anvendeligt og fleksibelt redskab til bæredygtighedsrapportering.
Endelig orienterede Inger Johanne Brodal Dahl fra LCA.no om den EPD-generator, som DFL og LCA.no i fællesskab tilbyder DFL’s medlemsvirksomheder. Værktøjet skal hjælpe virksomhederne med at imødekomme de stigende krav til klimadokumentation, og hun demonstrerede, hvordan en produktspecifik EPD genereres via det nye værktøj.
Hvis du ikke havde mulighed for at deltage i temadagen, kan du finde udvalgte præsentationer i faktaboksen nedenfor.