ATL-Temadag: “Den gode lokalaftale”
ATL afholder en temadag, hvor vi gennemgår alle de muligheder ATL-overenskomsten indeholder for at indgå attraktive lokalaftaler med jeres tillidsrepræsentanter eller lokale 3F-afdelinger.
Overenskomsten indeholder efterhånden en lang række muligheder for lokalt at aftale andre vilkår end overenskomstens grundprincipper, bl.a. med hensyn til arbejdstider, pauser, lokalløn mv., og disse vil blive gennemgået på dagen.
På temadagen vil I blive undervist af DI’s eksperter på området, og der vil være rig mulighed for at stille spørgsmål til området, ligesom der vil blive gennemgået eksempler på indgåede lokalaftaler.
For at modernisere overenskomsten, og dermed højne muligheden for lokalt at kunne tilpasse den til de aktuelle forhold, er der, særligt ved de seneste to overenskomstforhandlinger, blevet aftalt, at virksomhederne med tillidsrepræsentanten eller den lokale 3F-afdeling kan aftale andre vilkår på en række væsentlige områder, end de overenskomsten i udgangspunktet angiver. Dette drejer sig bl.a. i forhold til arbejdstider, pauser, ubekvemme arbejdstider, afspadseringsregler og lokalløn.
Vi har derfor afsat en dag til at præsentere og gennemgå alle disse muligheder for at indgå attraktive lokalaftaler, som overenskomsten indeholder, så I som virksomhed, sammen med medarbejderne, kan tilpasse overenskomstens regler til præcis jeres lokale vilkår.
Undervisere
Lars William Wesch
Branchedirektør
- Mobil: +45 4061 2007
- Direkte: +45 3377 4831
- E-mail: lwh@di.dk
Nils Kaasing
Konsulent
- Mobil: +45 2949 4625
- Direkte: +45 3377 3313
- E-mail: nik@di.dk
Henrik Christensen
Seniorchefkonsulent
- Mobil: +45 2228 8483
- Direkte: +45 3377 4725
- E-mail: hech@di.dk