Nyt beredskabsforum skal styrke godstransporten i kriser
DI Transport skal drive sekretariat, mens branchedirektør Hakon Iversen bliver formand.
Hvis en krise rammer Danmark, er det afgørende, at varer fortsat kan transporteres rundt i landet. Derfor har Transportministeriet etableret et nyt nationalt Beredskabsforum for godstransport, som skal styrke dialogen, informationsdelingen og samarbejdet mellem myndigheder og transportbranchen.
Forummet skal blandt andet arbejde med at skabe et bedre overblik over de vigtigste godstrømme i Danmark, undersøge alternative ruter ved nedbrud og se på, hvordan beredskabet kan udvikles i takt med den stigende elektrificering af transporten. Arbejdet understøttes af DTU med data og analyser.
DI Transport ser det nye forum som en mulighed for at styrke samarbejdet mellem myndigheder og transportbranchen.
-Vi er i DI rigtig glade for det øgede fokus på beredskab og forsyningssikkerhed på godsområdet og for det tætte samarbejde med myndighederne. Det har været et ønske fra transportsektoren, at vi styrker dialogen om, hvordan vi sammen kan håndtere de udfordringer, der kan opstå i krisesituationer. Vi ser derfor frem til at fortsætte og udbygge samarbejdet og i fællesskab finde konkrete løsninger, der kan være med til at sikre en høj forsyningssikkerhed og et robust transportsystem. Vi glæder os til at påtage os sekretariatet for det nye beredskabsforum, siger Hakon Iversen, branchedirektør i DI Transport og formand for forummet.
Forummet får deltagelse fra virksomheder og organisationer på tværs af vej-, bane-, sø- og lufttransport samt havne og skal bidrage til at styrke transportsektorens samlede robusthed og forsyningssikkerhed.