30.09.25 DI Bilbranchen Nyheder

Screen scraping af DMR

Brugen af RPA-løsninger belaster DMR. Motorstyrelsen undersøger nu omfanget og ønsker branchens input.

I samarbejde med Udviklings- og Forenklingsstyrelsen har Motorstyrelsen erfaret, at brugen af såkaldt screen scraping af Motorregistret via robotteknologi (RPA-løsninger) er steget markant det seneste år.

Den stigende belastning kan på sigt medføre driftsforstyrrelser i Motorregistret. I den forbindelse er Motorstyrelsen i gang med at undersøge omfanget af brugen af RPA og har brug for hjælp.

Styrelsen vil således gerne i dialog med de pågældende virksomheder for at samle input til videre analyse med det formål at sikre en stabil drift af DMR.

Har din virksomhed implementeret én eller flere RPA-løsninger, som anvendes til scraping af DMR vil DI Bilbranchen gerne høre fra dig med henblik på at videregive jeres kontaktoplysninger til  Motorstyrelsen.

Karoline H. Thomsen

Karoline H. Thomsen

Seniorchefkonsulent

  • Direkte +45 3377 3567
  • Mobil +45 2949 4413
  • E-mail kart@di.dk

Relateret indhold