DI Bilbranchen og F&P i fælles initiativ: Vi skal tale om visionerne for skadesområdet
F&P og DI Bilbranchen ønsker at tale om, hvordan skadesområdets fremtid kan se ud. Derfor afholder de to brancheorganisationer en fælles dag, hvor fremtidens visioner skal på bordet.
Forsikringsbranchen og bilbranchens skadesværksteder og lakerere er hinandens forudsætninger, når det kommer til succesfulde skadesreparationer. Bilejerne forventer hurtig proces fra de kontakter enten deres forsikringsselskab eller deres værksted, og virksomhederne har en forpligtelse til at leve op til kundernes forventninger om alt fra kvalitet i reparationen til kommunikation undervejs, forklaring under og efter forløbet og eventuel afregning.
De høje forventninger til parterne imellem giver i hverdagen et højt tryk for at levere en stærk drift i egen forretning. Derfor er business casen under pres på skadesområdet. Skal den udvikling vendes, kræver det, at vi får talt om fremtidens visioner for skadesområdet.
Sammen er vi stærkere, lyder et fortærsket udtryk. Men det er faktisk præcis, hvad fremtidens skadesområde kræver. At nogle af de mest toneangivende og visionære, måske mest ressourcestærke, aktører i forsikringsbranchen og bilbranchen går sammen og finder en fælles vej til en smartere fremtid for bilskadeområdet.
Derfor afholder brancheorganisationerne F&P og DI Bilbranchen en fælles branchedag om fremtidens skadesområde, hvor udvalgte deltagere fra forsikringsselskaber, lakerere og bilforhandlere/værksteder i et frirum kan tænke nyt og finde en fælles vej til fremtidens intelligente skadesområde.
Vigtigt med fælles syn på fremtidens muligheder
DI Bilbranchens direktør, Thomas Møller Sørensen, siger om den fælles branchedag:
- Det er afgørende, at vi som brancher står sammen om at finde fælles løsninger, der kan forbedre skadesprocessen til alles fælles gavn. Der er masser af potentiale til at gøre skadesområdet mere kundevenligt og mindre ressourcekrævende.
Thomas Møller Sørensen uddyber:
- Vi ønsker at bruge den fælles dag til at sætte begge organisationers medlemmer sammen til en snak i et frirum, der skal gå ud over hverdagsdiskussioner om pris, pris, pris, og i stedet tale ind i de kerneområder, hvor begge brancher med fordel kan udvikle sig i fælles retning. Det kunne eksempelvis være bedre deling af data, fælles IT-projekter eller noget tredje, der kan give langsigtede gevinster for begge brancher, og i sidste ende deres fælles kunde, bilejeren.
Direktør i F&P, Peder Herbo, tilføjer:
- Forsikringsbranchen har en naturlig interesse i at optimere skadesprocessen, så den bliver mere smidig, automatisk og effektiv. Vores medlemmer ser frem til at deltage i denne fælles branchedag, hvor vi i fællesskab kan få nogle gode drøftelser af, hvordan skadesområdet kan udvikles i fremtiden til glæde for vores fælles kunder.
På den fælles branchedag vil virksomheder fra både forsikringsbranchen og bilbranchen præsentere deres forudsætninger og tanker for det fremtidige skadesområde. Præsentationerne vil blive fulgt op med drøftelser om, hvordan alle tre parter i fremtiden kan sikre sig en bæredygtig forretningsmodel på et fortsat krævende bilskadesområde.