Foto: Anders Wiuff, WorldSkills Europe
15.09.25 DI Bilbranchen Nyheder

EuroSkills: Bilbranchens repræsentanter leverede toppræstationer

Både lastvognsmekaniker Tobias Kjærgaard Madsen og personvognsmekaniker Magnus Skov Nielsen kunne efter afslutningsceremonien begge tage medaljer med hjem fra Herning.

Ved EuroSkills 2025 i Herning lykkedes det de to danske repræsentanter fra bilbranchens uddannelser at markere sig blandt Europas allerbedste unge faglærte. Lastvognsmekaniker Tobias Kjærgaard Madsen fra MAN Nordjylland A/S og personvognsmekaniker Magnus Skov Nielsen fra This Auto v/Mathias Villadsen var udtaget til det danske skillslandshold, og de leverede begge præstationer i absolut topklasse.

Tobias Kjærgaard Madsen fik sølv

21-årige Tobias Kjærgaard Madsen, der til daglig arbejder hos MAN Nordjylland A/S i Svenstrup og netop har afsluttet sin uddannelse som lastvognsmekaniker på Techcollege, deltog i konkurrencen ’Truck and Bus Technology’. Tobias har tidligere markeret sig ved både DM i Skills og WorldSkills 2024 i Lyon, hvor han har udviklet sin faglighed og konkurrenceerfaring.

Forud for EuroSkills havde Tobias og MAN Nordjylland tilrettelagt et intenst træningsforløb, hvor fokus blandt andet har været på fejlfinding, procedurer og mental forberedelse i samarbejde med sin mentor.

I Herning kulminerede hans indsats med en sølvmedalje, der vækker både faglig stolthed og glæde:

- Jeg er SÅ glad. Det var meget uventet med en sølvmedalje. Jeg troede, jeg havde chance for en bronzemedalje, og da den gik til Frankrig, var jeg lige ved at græde. Der har været meget spænding og stor glæde, og nu skal vi nok ud og have nogle øl, fortalte en glad Tobias.

Under forberedelserne til EuroSkills har Tobias oplevet, hvordan konkurrencerne motiverer ham til at blive endnu bedre. Han har tidligere udtalt, at det spændende ved at deltage er at blive udfordret, både teknisk og mentalt, og at han især trives med at lære nye teknikker og metoder, som han ikke nødvendigvis møder i dagligdagen på værkstedet.

Kjeld Jacobsen, driftsdirektør for MAN Nordjylland, er også fuld af beundring over den præstation, som Tobias har leveret både før og under EuroSkills:

- Vi er alle kanonstolte af ham. Han har et drive og en utrolig evne til at holde hovedet koldt, når det virkelig gælder. Der ligger et enormt stort arbejde, dedikation og engagement bag den medalje, som Tobias tager med hjem fra Herning, siger han og fortsætter:
- Han har sammen med sin mentor trænet både dage og aftener på værkstedet og på skolen, hvor de har brugt erfaringerne fra Tobias’ deltagelse i WorldSkills til at forfine alle teknikkerne, procedurerne og metoderne, så han var helt klar til EuroSkills. Tobias var skøn at have i lære, og vi er glade og stolte over at have ham som svend nu.
Foto: Jesper Van, WorldSkills Europe

Medallion for Excellence til Magnus Skov Nielsen

Også Magnus Skov Nielsen, This Auto, satte et tydeligt dansk aftryk ved at modtage en Medallion for Excellence for sin indsats i konkurrencen Automobile Technology (personvognsmekaniker). Medallion for Excellence tildeles deltagere, der opnår et pointtal over 700 i den samlede bedømmelse, og er et udtryk for et særligt højt fagligt niveau.

Foto: Emily Wilson, WorldSkills Europe

Seniorchefkonsulent i DI Bilbranchen, Hanne Baunkjær, er også fuld af beundring over den flotte præstation, som de to leverede i Herning:

- Vi er utrolig glade og stolte over den pragtpræstation Tobias og Magnus har leveret i Herning. Vi har en unik uddannelsesmodel i Danmark, hvor virksomheder og erhvervsskoler deler uddannelsesansvaret, og netop det har vi også set frem til mesterskaberne i Herning, hvor alle er rykket helt sammen om branchens to deltagere for at sikre de bedste rammer for deres flotte resultater, siger Hanne Baunkjær.

I konkurrencerne inden for Metalindustriens uddannelser blev det i alt til tre sølvmedaljer, en bronzemedalje og seks Medallion for Excellence.

Næste gang er det i Tyskland

EuroSkills i Herning var Danmarkshistoriens hidtil største uddannelsesevent nogensinde. Arrangementet tiltrak mere end 100.000 besøgende fra hele landet og resten af Europa.

Under de tre intense konkurrencedage summede messehallerne af liv, nysgerrighed og engagement. Her fik tusindvis af skoleelever, unge og fagfolk mulighed for at opleve bredden inden for erhvervsuddannelserne på nært hold, tale med uddannelsesvejledere og afprøve deres færdigheder på de populære ”Try a Skill”-stande.

EuroSkills var også en international politisk begivenhed, hvor uddannelsesministre og interessenter fra hele Europa deltog i drøftelser om fremtidens erhvervsuddannelser. Formålet var at bruge EuroSkills-anledningen og det danske EU-formandskab til at diskutere, hvordan landene i samarbejde kan sikre, at flere unge får øjnene op for mulighederne ved at tage en erhvervsuddannelse.

Den traditionsrige afslutningsceremoni blev holdt i Jyske Bank Boxen, som blev kulminationen på nogle fantastiske dage i Herning. Her blev EuroSkills-flaget symbolsk givet videre til den næste værtsby, Düsseldorf, der skal afholde EuroSkills i 2027.

Få en fornemmelse af EuroSkills-stemningen

Du kan i nedenstående video få en fornemmelse af, hvordan det var at gå rundt i hallerne under EuroSkills. Derudover finder du nedenfor et link til det officielle billedgalleri for EuroSkills.

DI Bilbranchen
Hanne Baunkjær

Hanne Baunkjær

Seniorchefkonsulent

  • Direkte +45 3377 4846
  • Mobil +45 2099 8478
  • E-mail haba@di.dk

Relateret indhold