Netværk for ledelse af supply chain
Vil du med i branchenetværket for ledelse af supply chain i træ- og møbelindustrien?
Hvem er netværket for?
Indkøbschefer, logistikchefer, administrerende direktører i træ- og møbelindustrien eller beslægtede brancher. Andre relevante titler kan være Supply Chain Manager, Supply Chain Director, Head of Digital and Business Processes mv.
Hvilke virksomheder er med?
BoConcept A/S, Cane-Line A/S, Fredericia Furniture A/S, Fritz Hansen A/S, Innovation Living A/S m.fl.
Hvilke emner sparrer vi om?
- Salg og service: Hvordan automatiserer vi kundens ordreafgivelse og forbedrer organiseringen af kundeservice?
- Leveringer og omkostninger: Hvordan får vi kortere/differentierede leveringstider, endnu mere levering til tiden og lavere fragtomkostninger?
- Kvalitet og omkostninger: Veje til færre kassationer og færre reklamationer.
- Indkøb og lead time: Hvad gør vi for at få bedre indkøb og samarbejde med leverandører, der enten fører til lavere priser, kortere leveringstid eller bedre kvalitet?
- Vi hjælper også hinanden med emner som mærkningsordninger i forskellige lande, særlige møbelstoffer til England og optimering af IT-systemer.
Vi holder 3-4 møder om året. Virksomhederne skiftes typisk til at være vært, men vi har også mødtes hos andre interessante virksomheder.
Hvordan kommer jeg med i netværket?
Netværket værner om et fællesskab, som er baseret på den frie og troværdige samtale i et lukket forum. Af konkurrencemæssige hensyn forbeholder netværket sig derfor ret til at godkende tilmeldingen af nye deltagere. Vær opmærksom på, at din tilmelding til netværket derfor ikke er endelig, før du har modtaget en bekræftelse fra os.
Kontakt gerne Peter Lykke Fick fra TMI på tlf.nr. 33 77 37 39, og hør nærmere om gruppen.
Mødekalender
Har du en god idé?
Har du lyst til at mødes med andre, som kender til dine problemstillinger i branchen? Vi er altid åbne for ideer til nye netværk i TMI. Kontakt os gerne med dine forslag.