Ny folder fra Træ.dk: ”Træ er genialt” – Argumenter for at bruge træ
Træ.dk har udgivet en ny og opdateret folder med titlen ”Træ er genialt”, der samler de bedste argumenter og fakta for at bruge træ – både i byggeri, møbler og i den grønne omstilling af mange andre brancher.
Træ.dk har netop udgivet en opdateret folder med titlen ”Træ er genialt – og kan bruges til meget mere end du tror”. Folderen giver et indblik i, hvorfor træ er et enestående materiale – ikke blot til byggeri, møbler og vindmøller, men også som erstatning for fossile materialer i alt fra asfalt og plastik til tøj, biler og biobrændstof.
Folderen formidler kort og letforståeligt viden om blandt andet kulstofkredsløbet, ansvarlig skovdrift og biodiversitet. Derudover redegør den for, hvordan træ spiller en central rolle i klimakampen gennem sin evne til at lagre CO₂ og fortrænge mere klimabelastende materialer.
Der er mange gode grunde til at vælge træ, og den nye folder samler de vigtigste argumenter, der kan bruges i både virksomheds- og branchemæssig sammenhæng. Træ.dk opfordrer til, at folderen deles bredt i netværket.
Læs folder: Træ er genialt - Træ.dk
Bliv Træambassadør – få fysiske eksemplarer af folderen
Ønsker din virksomhed fysiske eksemplarer af folderen, kan I blive Træambassadør for Træ.dk.
Ud over de fysiske eksemplarer af folderen, får Træambassadører synlighed på Træ.dk med logo og link, kan anvende Træ.dk’s ambassadørlogo i eget materiale, og bliver en del af et fællesskab, der arbejder for at udbrede veldokumenteret viden om træ. Det koster 6.000 kr. om året.
Læs mere om mulighederne som Træambassadør på [Træ.dk] Træambassadører - Træ.dk, hvor I også kan se listen over øvrige ambassadører og få mere information om vidensformidlingen.
Træ- og Møbelindustrien er stolte af at være én af de seks organisationer, der står bag Træ.dk og udbredelsen af viden om træ.
Se og del folderen fra Træ.dk – og vær med til at sætte træ i fokus!