Foto: SkillsDenmark

28.04.26 Gulvbranchen Nyheder

Koldt overblik, varmt hjerte – Alexander vandt Skills Danmark 2026

Alexander Bang Niebuhr Troelsen fra Silkeborg Gulvbelægning løb med sejren til Skills Danmark 2026. Forud gik tre dage med krævende opgaver, kammeratskab og knivskarp konkurrence.

Der var sved på panden, drilsk vinyl og tæpper, der ikke ville ligge stille, da Danmarks bedste gulvlæggerlærlinge dystede om førstepræmien til Skills Denmark 2026. Fem lærlinge deltog i konkurrencerne, og opløbet var intenst. Men i sidste ende var det Alexander Bang Niebuhr Troelsen fra Silkeborg Gulvbelægning, som stod tilbage som vinder.

”De var simpelthen så dygtige alle sammen, og der var tæt kamp om førstepladsen hele vejen. Men til sidst løb Alexander med sejren. Han formåede at bevare det kølige overblik gennem alle konkurrencerne. Han er super dygtig, engageret og har både hjernen og hjertet på det rette sted”, siger underviser på Gulvskolen Brian Maagaard.

Hjælper hinanden
I år skulle lærlingene løse opgaver indenfor linoleum, trægulve, tæpper og vinyl. Sidstnævnte opgave gik ud på både at spartle et fald og påmontere vinyl med en bane på væggen. En opgave, der voldte hovedbrud for flere af deltagerne. Men det skønne ved konkurrencerne er, at da alle gulvlæggerlærlinge kommer fra den samme skole - Gulvskolen i Viborg ved Mercantec, så er der kammeratskab og lyst til at hjælpe hinanden.

”Hvis der er noget, der driller undervejs i konkurrencerne, så kommer de altid med gode råd til hinanden. Det er det, der gør Skills til noget særligt – kammeratskabet sætter de aldrig til side, uanset hvor gerne de vil vinde konkurrencen. Det har været nogle helt fantastiske dage. Nu puster vi ud, inden hverdagen lander igen”, slutter Brian Maagaard.

Relateret indhold