Forbo: Faglighed, fællesskab og passion for gulve
Hos Forbo i Glostrup går faglighed, erfaring og ægte passion for gulve hånd i hånd.
Forbo er verdens største producent af linoleum med omkring to tredjedele af verdensmarkedet. Mange af ideerne til nye produkter kommer fra Danmark, da Forbo Danmark er et af de landekontorer, som aktivt inddrages i udviklingen af nye produkter.
Det er i høj grad Christian Iversen og Thomas Kjærs fortjeneste. De har præget forretningen gennem mange år – Thomas har været med i 30 år, mens Christian har 26 års tro tjeneste på bogen. Deres engagement, kærlighed til materialer, udvikling og det gode håndværk har løftet forretningen markant. Men spørger du de to, er det i høj grad en teamindsats – hele holdet har været med til at skabe succesen.
Mange muligheder med vinyl og linoleum
Forbo Danmark holder til i Glostrup i imødekommende og lyse lokaler, der danner rammen om både arbejdsplads og showroom. Showroomet er opdelt i to afdelinger med henholdsvis linoleum og vinyl. Her er det tydeligt, hvor mange muligheder materialerne rummer – fra klassiske gulvløsninger til kreative anvendelser på møbler og i design. Kernen er dog den samme: Gulvet er omdrejningspunktet.
Kombinationen af showroom og daglig arbejdsplads skaber en særlig energi. Det giver ikke bare gode rammer for medarbejderne, men også en stærk oplevelse for kunderne, som med det samme mærker Forbos identitet og faglige univers.
Engagement i gulvfaget
Forbo Danmark kan fejre 40 års jubilæum til sommer og har 14 medarbejdere. Fællesskabet er stærkt, faglighed, samarbejde og uddannelse fylder meget, ligesom ønsket om at fastholde linoleums historie og styrke materialets position i markedet. Forbo er også sponsor for gulvfaget til Skills og følger engageret med i Gulvbranchens aktiviteter, der styrker faget og fællesskabet.
Gulvbranchen spiller også en vigtig rolle for Christian og Thomas personligt. På Christians kontor hænger diplomet for Årets Gulvmand, som han modtog sidste år. Gennem to årtier har han været engageret i Gulvbranchens bestyrelsesarbejde med særligt fokus på Gulvfakta og GVK-ordningen, som sikrer kvalitet i vådrumsarbejdet. Thomas har tidligere været en del af GVK-udvalget og sidder nu i det fagtekniske udvalg for elastiske gulvbelægninger.
Også uden for arbejdet er der fart på. Thomas bruger gerne tiden på badminton, familieliv og ophold i sommerhuset i Tisvilde, og næste rejsemål er Berlin. Christian er et udpræget konkurrencemenneske og engageret i elitesvømning som dommer, hvilket fører ham rundt i verden til blandt andet Paris og Beijing. Når tempoet sænkes, sker det gerne i sommerhuset på Stevns.