Som en del af DI’s arbejde offentliggør DI løbende forskellige indspil til politikerne. Her kan du læse mere om alle forslagene og se hvor mange af forslagene fra DI's første 2030-plan og frem til nu, der er blevet gennemført.
Du kan her se, hvor mange og hvilke af forslagene i DI’s 2030-plan fra 2019 og forslagene fra DI’s udspil Danmark ud af krisen og Danmark ud af krisen 2, der er helt eller delvist gennemført.
Siden 2012 har DI udarbejdet en langsigtet økonomisk plan for Danmark, først frem til 2020 siden 2025 og i 2019 forlængede vi horisonten til 2030. Planen indeholder DI’s politiske forslag, der skal opfylde DI’s politiske mål i 2030. Her kan du se, hvor mange og hvilke af forslagene i 2030-planen som DI offentliggjorde i efteråret 2019, som er blevet gennemført politisk.
Se mere om resultaterne herCoronapandemien og den verdensomspændende krise den har ført til, har kaldt på initiativer, der har kunne holde hånden under virksomhederne i Danmark. Det har reddet titusindvis af job og dermed sikret mange familier. Under krisen har DI haft meget tæt med politikerne og embedsmændene om genopretningspakker, der først og fremmest har hjulpet til virksomhedernes umiddelbare overlevelse og nu ser fremad. Her kan du se, hvor mange af forslagene fra DI’s udspil Danmark ud af krisen – tilbage til grøn vækst og Danmark ud af krisen 2 – tilbage til grøn vækst, der er blevet gennemført.
Se status for hvert forslag her